Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

10 tys. łóżek czeka na pacjentów w szpitalach uzdrowiskowych

10 tys. łóżek czeka na pacjentów w szpitalach uzdrowiskowych fotolia.pl

Choroby serca, reumatyzm, cukrzyca i nadciśnienie – to choroby, które najczęściej leczone są w 45 uzdrowiskach statutowych funkcjonujących w naszym kraju.

5 lipca 2016 r. Komisja Polityki Senioralnej wysłuchała informacji Ministra Zdrowia i Ministra Skarbu Państwa na temat funkcjonowania lecznictwa uzdrowiskowego w zakresie potrzeb osób starszych.

Informację przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia – Piotr Warczyński oraz dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego w Ministerstwie Skarbu Państwa – Ewa Sibrecht-Ośka.

Z lecznictwa uzdrowiskowego w Polsce korzysta ok 10% osób w wieku powyżej 75 roku życia. Pacjentami najczęściej korzystającymi z tych usług są osoby z chorobami serca, nadciśnieniem, cukrzycą i chorobami reumatycznymi. Polska posiada 45 statutowych uzdrowisk rozmieszczonych na obszarze 13 województw. Największa ich liczba zgrupowana jest w województwie dolnośląskim (12) i małopolskim (8). W uzdrowiskach tych prowadzi działalność 61 szpitali uzdrowiskowych – 10 000 łóżek, oraz 208 sanatoriów uzdrowiskowych – 30 000 łóżek.

Kwestie związane z odpłatnością za pobyt w sanatorium regulują przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego. Świadczeniobiorca ponosi koszty przejazdu na leczenie uzdrowiskowe oraz częściową odpłatność za wyżywienie i zakwaterowanie w sanatorium. Pobyt w szpitalach uzdrowiskowych jest bezpłatny.

Większość sanatoriów i szpitali należy do osób prywatnych, 26 dawnych uzdrowiskowych przedsiębiorstw państwowych zostało w większości sprywatyzowanych lub skomunalizowanych. 2 spółki w Krynicy-Zdroju i w Rabce Zdroju są w dalszym ciągu własnością Skarbu Państwa.

Posłowie w dyskusji pytali o średni okres oczekiwania na możliwość skorzystania z usług sanatoryjnych, plany rozbudowy uzdrowisk, a także kwestie odpłatności.

Źródło: Sejm RP

Pt., 8 Lp. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska