Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Lepsza ustawa dla każdej metropolii, niż uniwersalna dla wszystkich?

Lepsza ustawa dla każdej metropolii, niż uniwersalna dla wszystkich? fotolia.pl
W opinii wiceministra administracji Sebastiana Chwałka, lepszym rozwiązaniem ustrojowym jest dedykowanie osobnej ustawy dla każdego obszaru funkcjonalnego, pretendującego do metropolii, niż jednego uniwersalnego aktu prawnego.
Ustawa z października ubiegłego roku o związkach metropolitalnych okazała się w opinii obecnego kierownictwa resortu administracji wadliwa. Uniemożliwiała ujęcie specyfiki danego obszaru oraz sprawne powołanie i funkcjonowanie związku. Dlatego podjęte zostały prace nad nowa ustawą, dedykowaną wyłącznie konurbacji górnośląskiej, jako obszarowi mejskiemy nabardziej dojrzałemu do nowego mechanizmu funkcjonowania. Wnioski z pilotażu górnośląskiego mają posłużyć do wypracowanie rozwiązań dla inych obszarów funkcjonalnych. Takie informacje przedstawił wicemininister administracji na lipcowym posiedzeniu sejmowej podkomisji ds. ustroju samorządu terytorialnego.
 
Główne zastrzeżenia do obecnej ustawy, to: brak precyzyjnego sposobu delimitacji obszaru metropolitalnego; brak regulacji płynnego przejmowania zadań publicznych przez związek (głownie dotyczy transportu); brak regulacji następstwa prawnego; problem funkcjonowania zarządu związku (tryb wyboru, liczebność).
 
Jedna ustawa, ale pilotażowa
 
Nowa ustawa będzie dotyczyć wyłącznie górnośląskiego obszaru metropolitalnego i uchyli obecną niwersalną ustawę. Projekt przewiduje, że związek metropolii górnośląskiej powstałby 1 stycznia 2017 r. Nowa ustawa na celu sprawdzić na jednym - najbardziej dojrzałym funkcjonalnie do nowych rozwiązań - organizmie funkcjonowanie nowego modelu. W opinii kierowncictwa ministerstwa górnośląska konurbacja jest najlepiej funkcjonującym organizmem i pokazuje, że rozwiązania prawne oparte o związki międzygminne i porozumienia cywilne już nie wystarczają do regulacji powiązań funkcjonalnych na tym obszarze. Dlatego konieczny jest nowy mechanizm. Ustawa górnośląską będzie pewnego rodzaju pilotażem rozwiązań, które będą mogły być stosowane dla innych miejskich obszarów funkcjonalnych, które również ich potrzebują.
 
Jak podkreślił wiceminister Chwałek, projekt ustawy powstawał w konsultacji z samorządami śląskimi, miejscowymi związkami, wojewodą śląskim. Obecna na posiedzeniu podkomisji przewodnicząca zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik podziękowała ministrowi za inicjatywę, stwierdziła, że projekt idzie w dobrym kierunku i jest obszarowi i samorządom bardzo potrzebny.
 
Projekt jest obecnie na etapie konsultacji międzyresortowych. Ma pojawić się w Sejmie pod koniec lipca.
 
Z pierwotnym projektem ustawy metrpolitarnej dla Górnego Śląska można zapoznać się TUTAJ.
Serwis główny: Felietony
Czw., 14 Lp. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża