Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W sejmie o zmianach w ustawie OZE

W sejmie o zmianach w ustawie OZE fotolia.pl

W Sejmie odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu Energii Odnawialnej, w którego zasadniczym tematem był projekt zmian w ustawie o odnawialnych źródłach energii.

Podstawowe zmiany przedstawił przedstawiciel resortu energii, który omówił definicję prosumenta, który nie prowadzi działalności gospodarczej, ale jak zaznaczył, nic nie szkodzi na przeszkodzie, by taką działalność na większą skalę zaczął prowadzić.

Przedstawiciel ministerstwa odniósł się do ułatwień w zakresie dokumentacji. Jego zdaniem państwo nie musi zbierać, aż tak dokładnych danych, odwołać można się bardziej do statystyki. Zaznaczył, że zmniejszą się obowiązki raportowania. Dla osób, które nie wykonały dotychczasowych obowiązków, z tym związanych zostanie wprowadzona abolicja i nie poniosą oni odpowiedzialności. Obecny rząd uważa, że prosument nie może być powszechny, bo grozi to zapaścią systemu. Sieć dystrybucyjna nie jest przygotowana, a jej przekształcenie kosztowałoby miliardy.

Kolejną kwestią, którą ma uregulować przedmiotowa zmiana, dotyczy rozproszenie energii na gminy i powiaty. Zapewni to komfort energetyczny. Odejdziemy od korzyści skali na rzecz korzyści zakresu zagospodarowania. W zakresie samorządu terytorialnego będziemy mieli dwie nowe definicje:

  • makroklaster energii – cywilnoprawne porozumienie, w skład którego mogą wchodzić osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki nieposiadające osobowości prawnej, jednostki naukowe, jednostki badawczo-rozwojowe lub jednostki samorządu terytorialnego, dotyczące wytwarzania i równoważenia zapotrzebowania lub obrotu energią z odnawialnych źródeł energii lub z innych źródeł lub paliw, w ramach jednej sieci dystrybucyjnej, na obszarze działania tego klastra nieprzekraczającym granic jednego powiatu, w rozumieniu ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym
  • mikroklaster energii – cywilnoprawne porozumienie, w skład którego mogą wchodzić osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki nieposiadające osobowości prawnej, jednostki naukowe, jednostki badawczo-rozwojowe lub jednostki samorządu terytorialnego, dotyczące wytwarzania i równoważenia zapotrzebowania, dystrybucji lub obrotu energią z odnawialnych źródeł energii lub z innych źródeł lub paliw, w ramach jednej sieci dystrybucyjnej, na obszarze działania tego klastra nieprzekraczającym granic jednej gminy, w rozumieniu ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym

Jak zaznaczył minister, ustawa jest kompromisem wynikającym z czasu, jaki miał na jej wprowadzenie resort oraz tego co chciałby zrobić. Idea klastrów będzie poszerzana i doprecyzowana.

Czw., 12 Mj. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk