Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zaświadczenie dla operatora publicznego transportu drogowego - wydano rozporządzenie

Zaświadczenie dla operatora publicznego transportu drogowego - wydano rozporządzenie fotolia.pl

Wydano rozporządzenie w sprawie wysokości opłat za wydanie zaświadczenia na wykonywanie publicznego transportu zbiorowego oraz wzoru tego dokumentu.

Minister Infrastruktury wydał rozporządzenie dotyczące stawek za wydanie zaświadczeń dla wykonujących przewozy w ramach publicznego transportu zbiorowego. W akcie jest też określony wzór takiego wniosku.

Zgodnie z ustawą o publicznym transporcie zbiorowym, po zawarciu umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego organizator wydaje operatorowi zaświadczenie, o ile jest wymagane.

W rozporządzeniu z 27 marca określono następujące opłaty za wydanie zaświadczenia i jego wtórnika (odpowiednio – za okres pięcioletni lub dłuższy):

  • komunikacja miejska, gminne przewozy pasażerskie, metropolitalne przewozy pasażerskie – do 5 lat 60 zł, a powyżej 5 lat 110 zł;
  • powiatowe przewozy pasażerskie – 70 i 120 zł
  • powiatowo‑gminne przewozy pasażerskie – 80 i 130 zł
  • wojewódzkie przewozy pasażerskie – 90 i 140 zł.

Za zmianę zaświadczenia pobiera się opłatę w wysokości 50 % opłaty jak za wydanie dokumentów.

Zgodnie z ustawą, załącznikiem do zaświadczenia jest obowiązujący rozkład jazdy. W komunikacji miejskiej rozkład jazdy może być dołączony w postaci elektronicznej, jeżeli środek transportu jest wyposażony w urządzenie umożliwiające jego odczytanie. Zaświadczenie potwierdza posiadanie przez operatora uprawnień do wykonywania publicznego transportu zbiorowego na danej linii komunikacyjnej, liniach komunikacyjnych lub sieci komunikacyjnej. Zaświadczenie oraz aktualny rozkład jazdy powinny znajdować się w środku transportu, w którym wykonywany jest publiczny transport zbiorowy w transporcie drogowym i powinny być okazywane na żądanie uprawnionego organu kontroli.

Zaświadczenie wydaje się w liczbie odpowiadającej liczbie środków transportu, którymi będzie wykonywany publiczny transport zbiorowy.

Rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw pod pozycją nr 468.

Śr., 3 Kw. 2024 0 Komentarzy
Adrian Pokrywczyński
redaktor Adrian Pokrywczyński