25 lutego 2016 r. sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży rozpatrzyła informację Ministra Edukacji Narodowej na temat przebiegu i wyników egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie w 2015 r. oraz zmian w systemie egzaminów zewnętrznych wprowadzonych od 1 września 2015 r.
Informację przestawiła sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej –Teresa Wargocka.
Od kwietnia 2013 r. przeprowadzany jest egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie tzw. nowy egzamin zawodowy wprowadzony przepisami ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw.
Od 1 września 2015 r. egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie przeprowadzany jest na warunkach i w sposób określony w ustawie z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw oraz w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Nowe rozwiązania legislacyjne nie wprowadzają istotnych zmian dotyczących przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, a jedynie mają na celu usprawnienie jego organizacji i przebiegu.
Zmiany polegają głównie na: wprowadzeniu możliwości przeprowadzenia egzaminu potwierdzającego kwalifikacje przez podmiot prowadzący kwalifikacyjny kurs zawodowy; określeniu trybu, w jakim może nastąpić unieważnienie pracy egzaminacyjnej przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, oraz trybu, w jakim – na wniosek zdającego, a w przypadku uczniów również jego rodziców – może nastąpić weryfikacja przyznanych punktów; wydłużeniu z 3 do 5 lat możliwości ponownego przystąpienia do jednej części egzaminu (pisemnej lub praktycznej); ułatwieniu pracodawcom dostępu do uzyskania statusu egzaminatora.
W ustawie uporządkowano również przepisy dotyczące katalogu osób uprawnionych do zdawania egzaminu. W katalogu osób uprawnionych do przystąpienia do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie wymieniono wprost osoby dorosłe, które ukończyły praktyczną naukę zawodu dorosłych lub przyuczenie do pracy dorosłych.
W 2015 r. egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe przebiegał zgodnie z harmonogramem ustalonym przez Centralną Komisje Egzaminacyjną i okręgowe komisje egzaminacyjne. Do egzaminu przystąpiło 318.793 zdających. Zdawalność wyniosła 71,45% i była wyższa w szkołach i placówkach publicznych (72%) niż w szkołach niepublicznych (61%).
W trakcie dyskusji zwrócono uwagę na sprawy dotyczące efektywności kształcenia zawodowego; wydatkowania środków finansowych; dużych różnic w skali trudności egzaminów praktycznych; potrzebę ścisłej współpracy szkół zawodowych z pracodawcami oraz potrzebę wypracowania modelu doradztwa zawodowego.