Na drugim posiedzeniu podkomisji ds. ustroju samorządu terytorialnego posłowie dyskutowali o planie pracy podkomisji na I półrocze 2016 rok. Przewodniczący J. Sasin poinformował, że podobnie jak w poprzedniej kadencji, podkomisja będzie się zbierała średnio raz w miesiącu. Jednocześnie zauważył, że lutowe posiedzenie będzie miało charakter ogólny – zostaną zaproszone korporacje samorządowe, które złożyły propozycje problemów i zmian, którymi winna zająć się podkomisja.
Propozycja tematów do dyskusji, wynikające z postulatów przedstawicieli samorządów to:
- kadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast,
- nadzór wojewodów nad samorządem terytorialnego,
- działalność Samorządowych Kolegiów Odwoławczych.
Posłowie naprawią samorządy
W dalszej części posiedzenia członkowie podkomisji zgłaszali swoje propozycje najbardziej palących i istotnych kwestii, które w ich ocenie powinny być przedmiotem rozważań.
Posłowie wyrażali swoje opinie na temat działalności samorządów. Niestety, skupiono się głównie na nieprawidłowościach i przykładach negatywnych. Na tej podstawie zidentyfikowano bardzo pilną potrzebę zreformowania samorządu na wszystkich szczeblach w oparciu o dokładną analizę stanu aktualnego.
Podniesiono problem zawłaszczania samorządów przez wójtów, burmistrzów, prezydentów i potrzeby wprowadzenia kadencyjności tej funkcji. Jeśli chodzi o powiaty – zauważono konieczność ustanowienia zakazu zatrudniania radnych w jednostkach budżetowych, komunalnych. Zawłaszczanie samorządów, zwłaszcza w małych gminach, to w ocenie posłów patologia, z którą musimy bezwzględnie skończyć. Wstępną dyskusję w tym przedmiocie zaplanowano na marzec br.
W najbliższym półroczu (maj br.) posłowie zajmą się również kwestią podziału zadań gminnych i powiatowych w miastach na prawach powiatu.