14 stycznia br. Komisja Polityki Senioralnej Sejmu RP dyskutowała o przyszłości polskich seniorów. Przy okazji omawiania projektu planu pracy Komisji na pierwszą połowę 2016 roku, przedstawiciele resortu i posłowie partii rządzącej wskazali priorytetowe zagadnienia związane z polityką senioralną.
Głos seniorów
W toku posiedzenia swoje stanowisko przedstawiła Pani Krystyna Lewkowicz z fundacji Ogólnopolskie Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Zwróciła uwagę na konieczność przyspieszenia dyskusji na temat obywatelskiego parlamentu seniorów. W planie prac komisji została ona przewidziana na lipiec 2016. Jak zaznaczyła przedstawiciela fundacji, to powinien być priorytet. Parlament z założenia ma bowiem zrzeszać reprezentantów wszystkich środowisk senioralnych, ma zajmować się pryncypiami i wyzwaniami prawnymi takimi jak stworzenie definicji organizacji senioralnej, której ewidentnie brakuje. Precyzyjne i prawidłowe określenie zasad działania instytucji organizacji senioralnej usprawni działanie wielu podmiotów zrzeszającej seniorów.
Przedstawicielka fundacji podkreśliła, że w planie brakuje odniesienia do ustawy o osobach starszych. Zgodnie z tą ustawą, ministerstwo ma regularnie monitorować sytuację seniorów. Aby ten proces mógł się rozpocząć, konieczne jest wydanie przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej odpowiedniego rozporządzenia.
Zapowiedzi i obietnice
Jak poinformowała Pani Dyrektor Zuzanna Grabusińską z MRPiPS, rozporządzenie w przedmiocie monitorowania sytuacji osób starszych jest w opracowaniu. Zgodnie z planem pracy Rady Ministrów, ukończenie prac nad rozporządzeniem przewidziano na przełom marca i kwietnia 2016 roku. Na odpowiednim etapie projekt będzie konsultowany z pozostałymi resortami i innymi podmiotami, zgodnie z procedurą legislacyjną. Jak zapowiedziała przedstawicielka resortu, najprawdopodobniej diagnozowanie sytuacji seniorów będzie się odbywało w sekwencjach kilkuletnich, etapowo po to, by obraz sytuacji osób starszych był jak najbardziej dokładny i kompletny.
Posłanka Urszula Rusecka zapowiedziała, że niezależnie od prac nad rozporządzeniem dot. monitorowania sytuacji seniorów dogłębnej analizie zostanie poddana sama ustawa o osobach starszych. W ocenie Pani poseł ustawa zawiera wady – jest zbyt ogólnikowa, nie zapewnia środków finansowych na monitorowanie sytuacji osób starszych.