Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Obniżenie wieku emerytalnego wpłynie na samorządy

Obniżenie wieku emerytalnego wpłynie na samorządy fotolia.pl

Odbyło się wysłuchanie publiczne dotyczące przedstawionego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa sprowadza się w głównej mierze do powrotu wieku emerytalnego obowiązującego sprzed jego nowelizacji przez poprzednią koalicję rządową.

W ramach wypowiedzi wszystkie padające głosy były za powróceniem do stanu poprzedniego, nie jest to dziwne, bo większość prezentowanych stanowisk była przedstawiana przez związki zawodowe. W toku dyskusji pojawiały się również konkretne propozycje legislacyjne, które powinny być włączone do ustawy. Chodziło przede wszystkim o reformę III filaru emerytalnego, dodanie do ustawy stażu pracy, od którego zależałoby przejście na emeryturę, czy też specjalne przywileje dla nauczycieli i innych grup społecznych.

Przedstawiciel Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaznaczył, że trwają prace nad oficjalnym stanowiskiem rządu w tej materii. Mówimy o ryzyku emerytalnym, które ma swoją specyfikę. Wiek emerytalny powinien uwzględniać kilka czynników jak zabezpieczenie, czyli biologiczny wiek, w którym jednostka w społeczeństwie przeciętnie podlega procesowi starzenia. Drugi element to wysługa, czyli długość podlegania ubezpieczeniu, a czas pobierania emerytury. Zaznaczył, że stanowisko rządu będzie pozytywne, bo decyzja powinna w większym stopniu być po stronie ubezpieczonego. Jednak nad propozycjami muszą toczyć się dalej szerokie konsultacje i dogłębna dyskusja, celem wypracowania najlepszego modelu.

Z ramienia Związku Powiatów Polskich wypowiedział się Pan Marek Wójcik, który zaznaczył, że ustawa zupełnie pomija środowiska samorządowe. Dodał, że ustawa pomija fakt, że do wsparcia społecznego w wyniku jej nowelizacji przybędzie ok. 600 tys. osób, bo ich dochody spadną diametralnie. Drugie oddziaływanie, które odczuje samorząd będzie konsekwencją zmniejszenia jego dochodów, bo określona grupa będzie wnosić mniejsze podatki. Jednocześnie poprosił o przemyślenie rozwiązań tych problemów przy pracach legislacyjnych nad ustawą.

Czw., 14 St. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk