Do sejmu wniesiono poselski projekt nowelizacji ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. Wprowadza on istotne zmiany w zakresie pełnienia służby przez żołnierzy „kontraktowych” oraz wprowadza nowe, szczególne zasady awansowania.
Kontrakt bez ograniczeń czasowych
Projekt zakłada zniesienie ograniczenia czasu pełnienia przez żołnierza służby kontraktowej. Obecnie okres ten wynosi maksymalnie 12 lat. Celem tego rozwiązania ma być stabilizacja służby wojskowej i zatrzymanie żołnierzy w służbie wojskowej. Jak podkreślają wnioskodawcy, zmiana podyktowana jest aktualnymi potrzebami służby wojskowej, spełnia oczekiwania zarówno dowódców, jak i żołnierzy zawodowych służby kontraktowej. Umożliwi żołnierzom kontraktowym uzyskanie uprawnień do emerytury wojskowej oraz odprawy mieszkaniowej (przysługujących po co najmniej 15 latach służby wojskowej).
Ustawę zaprojektowano tak, by zakładany wzrost wydatków z tego tytułu nastąpił najwcześniej za 3 lata (dotyczy to żołnierzy, którzy w tej chwili posiadają ponad 11 lat służby wojskowej).
Dodatkowo ww. zmiana pozwoli na utrzymanie w zawodowej służbie wojskowej wykwalifikowanych, doświadczonych żołnierzy, co przyczyni się do podniesienia zdolności bojowych jednostek wojskowych.
Nowelizacja będzie ponadto dawała możliwość ponownego ubiegania się o powołanie do zawodowej służby wojskowej żołnierzom rezerwy, którzy zostali zwolnieni przed upływem 12 lat służby wojskowej.
Awans (nie) kontrolowany
Przewiduje się także wprowadzenie możliwości wyznaczenia przez Ministra Obrony Narodowej, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, żołnierza zawodowego na stanowiska służbowe wyższe o dwa i więcej stopni wojskowych, bez mianowania na wyższy stopień wojskowy. Zgodnie z uzasadnieniem projektu, rozwiązanie to usprawnieni funkcjonowanie struktur kierowania resortu obrony narodowej, w szczególności dla obsadzania stanowisk o wyodrębnionym zakresie obowiązków i zadań. Projektodawcy zastrzegają, że zasady przewidziane w projekcie dotyczyłyby głównie nielicznych przypadków osób zajmujących kierownicze stanowiska w Ministerstwie Obrony Narodowej.