Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Finansowanie fryzjera i kosmetyczki bez podatku

Finansowanie fryzjera i kosmetyczki bez podatku fotolia.pl

Do zaopiniowania przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego trafił projekt rozporządzenia Ministra Finansów z 15 grudnia 2015 roku w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego oraz od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) otrzymanych na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Rozporządzenie jest wykonaniem upoważnienia ustawowego zawartego w § 22 pkt. 1  Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym, minister właściwy do spraw finansów publicznych może, w drodze rozporządzenia, w przypadkach uzasadnionych interesem publicznym lub ważnym interesem podatników zaniechać w całości lub w części poboru podatków, określając rodzaj podatku, okres, w którym następuje zaniechanie, i grupy podatników, których dotyczy zaniechanie.

Nowości

Nowe rozporządzenie w pewnym zakresie świadczeń stanowi kontynuację rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 grudnia 2014 roku (Dz.U. 2014 poz. 1931). Jednakże projektodawca postanowił objąć zakresem przedmiotowym zwolnienia nową kategorię świadczeń. I tak, poza aktualnie obowiązującymi zwolnieniami, tj. w zakresie świadczeń z tytułu specyficznych elementów wspierających zatrudnienie otrzymanych w ramach programów specjalnych, jednorazowych środków na podjęcia działalności gospodarczej przyznanych absolwentom centrum integracji społecznej oraz absolwentom klubów integracji społecznej oraz ryczałtu na przejazdy na szkolenia oraz na zakwaterowanie otrzymanych w ramach bonu szkoleniowego, ryczałtu na koszty przejazdu do i z miejsca odbywania stażu otrzymanego w ramach bonu stażowego oraz świadczeń otrzymanych w ramach bonu na zasiedlenie, wprowadzono zwolnienie dot. świadczenia przeznaczonego na pokrycie kosztów związanych za szkoleniem zawodowym, zakupem ubrań, w tym ubrań roboczych, wsparcia wizerunkowego w tym w szczególności kosztów usług fryzjerskich, kosmetycznych oraz środków czystości otrzymanych w ramach działań aktywizacyjnych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 9 ustawy o promocji zatrudnienia.

Jak wskazują projektodawcy w uzasadnieniu, propozycja zwolnienia w zakresie ww. świadczeń jest odpowiedzią na stanowisko MPiPS, który argumentował, że zaniechanie poboru podatku dochodowego w ww. zakresie stanowiłoby dodatkowe wsparcie dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy. Minister Finansów zapowiada jednocześnie, że przy najbliższej nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podejmie niezbędne kroki, by zwolnienie to zostało umieszczone w ustawie.

Projektodawca tłumaczy, że z uwagi na zbliżający się obecnie okres rozliczeniowy podatku dochodowego za 2015 rok ważnym interesem państwa jest jak najszybsze wejście w życie zaniechania. Stąd rozporządzenie ma wejść w życie dzień po ogłoszeniu.

Wt., 22 Gr. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka