Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Opóźnienia legislacyjne pod lupą

Opóźnienia legislacyjne pod lupą fotolia.pl

Liczne uwagi, skomplikowane uzgodnienia międzyresortowe czy wreszcie oczekiwanie na podpis Prezydenta to niektóre przyczyny dla których nie wszystkie dyrektywy unijne zostały przeniesione do naszego systemu prawnego na czas.

24 września sejmowa Komisja do Spraw Unii Europejskiej rozpatrzyła informację o pracach legislacyjnych związanych z wdrożeniem dyrektyw, których termin transpozycji już upłynął lub upływa w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

- W zestawieniu przekazanym do Sejmu znajdują się trzydzieści dwie dyrektywy, których termin implementacji już upłynął lub upływa w ciągu trzech miesięcy od daty przygotowania dokumentu, to jest na dzień 21 sierpnia 2015 r. - wyjaśniał Artur Nowak-Far, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Od czasu przekazania materiału do Sejmu nastąpił pewien postęp i część przepisów już implementowano. Jak podawał wiceminister, dotyczy to m.in. dyrektywy 2013/36 dotyczącej nadzoru ostrożnościowego nad instytucjami kredytowymi, dyrektywy 2011/16 dotyczącej współpracy w dziedzinie opodatkowania, dyrektywy 2009/13 oraz 2013/54 dotyczących pracy na morzu, dyrektywy 2013/33 dotyczącej ochrony międzynarodowej oraz dyrektywy 2012/19 dotyczącej zużytego sprzętu elektrycznego.

Przyczyny opóźnień oraz aktualnego stanu prac legislacyjnych nad projektami ustaw i rozporządzeń wykonujących prawo unijne przedstawili z kolei ministrowie odpowiedzialni za ich wdrożenie do prawa polskiego.

Sprawy wewnętrzne

Jedną z dyrektyw, które są wdrażane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji jest dyrektywa 2013/33.

- Ustawa, która ją realizuje, czyli ustawa o zmianie ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw, oczekuje na podpis prezydenta. Natomiast ta dyrektywa będzie również wdrażana za pośrednictwem rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie regulaminu pobytu w ośrodku dla cudzoziemców ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy. 21 września projekt został przekazany do uzgodnień międzyresortowych. W związku z tym, jak sądzę, w ciągu najbliższych tygodni oba te dokumenty wdrożą zarówno dyrektywę 2013/3, jak i dyrektywę 2013/32 – wyjaśniał Grzegorz Karpiński, sekretarz stanu w MSW.

Ochrona środowiska

Obecny na posiedzeniu Piotr Otawski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska wyjaśnił, że w gestii resortu leżą trzy dyrektywy, które powinny być transponowane do porządku prawnego. Pierwsza z nich to dyrektywa PE i Rady 2012/19/UE w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. - Dyrektywa ta wdrażana jest poprzez ustawę o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Ustawa ta została uchwalona przez Sejm z datą 11 września 2015 r. W tym momencie została przekazana do prezydenta i oczekuje na podpis – wyjaśniał wiceminister. Kolejna dyrektywa to dyrektywa PE i Rady 2012/18/UE w sprawie zagrożenia poważnymi awariami związanymi z substancjami niebezpiecznymi.

- Transpozycja tej dyrektywy odbywa się poprzez nowelizację w ustawie o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ta została uchwalona i ogłoszona dnia 21 września 2015 r. Oczekujemy na jej wejście w życie. Do pełniej transpozycji wymagane jest przygotowanie jeszcze czterech rozporządzeń wykonawczych do ustawy – Prawo ochrony środowiska. Prace nad przygotowaniem tych rozporządzeń trwają – podawał Otawski. Wspomniał także o problemach z wdrożeniem przepisów prawa wodnego. - Są pewne błędy w zakresie transpozycji w odniesieniu do substancji priorytetowych w dziedzinie polityki wodnej dyrektywy 2013/39/UE – mówił.

Gospodarka

Następnie swoje wystąpienie miał Jerzy Witold Pietrewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki. Wyjaśnił on, że aktualnie w kompetencji ministra gospodarki znajduje się pięć dyrektyw, których termin transpozycji już upłynął.

Pierwsza to dyrektywa 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej będzie transponowana przepisami ustawy o efektywności energetycznej. Ten projekt znajduje się obecnie na etapie Stałego Komitetu Rady Ministrów. Przy czym był on już przedmiotem obrad Komitetu Rady Ministrów już dwukrotnie, jednak ze względu na liczne uwagi trzeba było powołać odrębny zespół roboczy składający się z najbardziej zainteresowanych stron. Obecnie w ramach tego zespołu uzgadniana jest kolejna wersja projektu ustawy. Po przyjęciu przez KRM projekt zostanie przekazany do rozpatrzenia przez Radę Ministrów.

Dwie następne to dyrektywy dotyczące materiałów pirotechnicznych. Zostaną one wdrożone ustawą o zmianie ustawy o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego. 17 września br. projekt ustawy został przyjęty przez Komitet Rady Ministrów, a 28 września planowane jest posiedzenie Komisji Prawniczej nad projektem tej ustawy. Dyrektywa Komisji 2014/77/UE zmieniająca dyrektywę dotyczącą jakości benzyny i olejów napędowych zostanie wdrożona do polskiego porządku prawnego poprzez nowelizację rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie metod badania i jakości paliw. Ostatnią jest dyrektywa 2013/30/UE w sprawie bezpieczeństwa działalności związanej ze złożami ropy naftowej i gazu ziemnego na obszarach morskich, tak zwana dyrektywa offshore, która zostanie transponowana do polskiego prawa przepisami ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw. - Obecnie trwają intensywne prace nad projektem ustawy prowadzone przez MG we współpracy z Ministrem Środowiska, Ministrem Infrastruktury i Rozwoju oraz Wyższym Urzędem Górniczym. Dyrektywa offshore obejmuje zagadnienia regulowane przez różne akty prawne będące w kompetencji trzech resortów, stąd też niezbędne były długofalowe prace koncepcyjne – podawał wiceminister.

Infrastruktura i rozwój

Ustawą o pracy na morzu wprowadzane są natomiast do polskiego prawa dyrektywy 2009/13 i 2013/54. Jak poinformowała Dorota Pyć, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, czekają one na podpis prezydenta. - Jeżeli chodzi o dyrektywę 2012/34, to transponuje ją do polskiego porządku prawnego projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie kolejowym. W związku ze zobowiązaniem Polski, które polega na tym, że do połowy roku 2016 przepisy dyrektywy będą transponowane do polskiego porządku prawnego, trwają intensywne prace w MIR nad tym aktem prawnym i jest on w tej chwili procedowany na etapie uzgodnień międzyresortowych – tłumaczyła.

Zdrowie

Piotr Warczyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia wyjaśnił, że nieskończona jest sprawa dotycząca dyrektywy PE i Rady 2014/27, której termin transpozycji upłynął 1 czerwca 2015 r. - Do pełnego wdrożenia tej dyrektywy pozostało tylko ukończenie prac nad projektem rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet. Za prace nad tym projektem odpowiedzialne jest Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. W tej chwili projekt ten oczekuje na rozpatrzenie przez Komisję Prawniczą- referował.

Administracja i cyfryzacja

Jeśli chodzi o Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, to zgodnie z informacją podaną przez wiceministra Juranda Droppa, w gestii resortu jest jedna niewdrożona dyrektywa 2013/31/UE, która zmienia dyrektywę w sprawie ponownego wykorzystania informacji sektora publicznego.

- Chcę podkreślić, że to jest ponowne wykorzystanie informacji sektora publicznego i tutaj nie ma nic do czynienia z dostępem do informacji sektora publicznego - mówił. - Liczymy, że to będzie pierwsza rzecz legislacyjna z zakresu kompetencji MAC, którą przyjmie Rada Ministrów w najbliższym czasie, na przykład w listopadzie, i którą Sejm natychmiast będzie się mógł zająć. Liczymy na bardzo szybkie procedowanie – wyjaśniał.

Na posiedzeniu obecni byli także przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, którzy wyjaśnili na jakim etapie są niewdrożone jeszcze dyrektywy, które przypisane są tym instytucjom.

Kolejne posiedzenie Komisji ma odbyć się 8 paździenika.

Pt., 2 Prn. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska