Posłowie zakończyli już prace dotyczące pierwszego czytania nowelizacji ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych. Projekt szerzej opisujemy TUTAJ.
Nowelizacja ma na celu umożliwienie gminom nabycie byłych mieszkań zakładowych ze wsparciem z Funduszu Dopłat, ustawa wpłynęła do sejmu, jako projekt komisyjny w tamtym tygodniu i już jest po pierwszych merytorycznych pracach. Wszystko wskazywało na to, że prace mogą w ogóle się nie rozpocząć, gdyż BAS wystosował opinię, w której uznał, że gminne spółki mogą otrzymać w ten sposób pomoc państwa, a ta wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej. Jednak na posiedzeniu stawiła się przedstawicielka UOKiK, który również wydaje opinię w tym zakresie. Zdaniem urzędu ustawa nie stanowi pomocy publicznej, bo odnosi się do gminnych spółek, które działają na specyficznym rynku i zapewniają mieszkania dla nie zamożnych klientów, czego firmom prywatnym po prostu nie opłaca się robić. Zaznaczyła jednak, że spółki gminne muszą wykonywać tylko te zadania w przeciwnym razie może być to uznane za pomoc publiczną w szczególności, jeśli nie będzie to działalność wyodrębniona rachunkowo.
Do projektu było wiele uwag natury legislacyjnej. Wprowadzono też jedną merytoryczną poprawkę dotyczyła ona wysokości finansowego wsparcia dla jednego z przedsięwzięć. Projektodawcy w porozumieniu z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego podnieśli progi dofinansowania o 5 procent. Jednak zdaniem ministerstwa w jednym z przypadków nie jest możliwe podniesienie i zaproponowano pozostawienie tego kryterium na poziomie dotychczasowym. Przedstawiciel Ministerstwa jednak nie wziął pod uwagę, że sama rezygnacja z części zaproponowanego brzmienia przepisu skutkuje usunięciem go na dobre z ustawy. Wtedy nie można byłoby w ogóle prowadzić takich przedsięwzięć. Po kliku minutowej dyskusji udało się wytłumaczyć przedstawicielom ministerstwa, że rezygnacja z części przepisu usunie go na dobre z ustawy, a przecież nie takie są zamierzenia. Dlatego też powstała nowa propozycja poprawki dotyczącą pozostawienia 50 procent wsparcia dla przedsięwzięć.
Zgodnie z Art. 5. 1. Finansowego wsparcia udziela się gminie albo związkowi międzygminnemu na pokrycie części kosztów przedsięwzięcia polegającego na tworzeniu lokali mieszkalnych powstających w wyniku realizacji przez towarzystwo budownictwa społecznego: remontu lub przebudowy budynku przeznaczonego na pobyt ludzi albo części takiego budynku oraz zmiany sposobu użytkowania budynku albo jego części, jeżeli taka zmiana wymaga dokonania remontu lub przebudowy. Wszystkie te cele nie mogłyby być realizowane, gdyby w ten sposób zmieniłoby się przepis jak chciało ministerstwo. Odpowiednia poprawka jednak naprawiła ten błąd. Biorąc pod uwagę szybkość pracy komisji wydaje się, że projekt ma realne szanse zafunkcjonować, jako obowiązujące prawo stworzone jeszcze przed końcem kadencji.