Ministerstwo Zdrowia przesłało do opinii Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej KWRiST, projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych. Projektowana regulacja określa inny katalog osób uprawnionych do przeprowadzania szczepień.
Wspomniany katalog dotyczy osób, które odbyły w ramach doskonalenia zawodowego kurs lub szkolenie w zakresie szczepień ochronnych i uzyskały dokument potwierdzający ukończenie tego kursu lub szkolenia lub uzyskały specjalizacje w dziedzinie, w przypadku której ramowy program kształcenia podyplomowego obejmował problematykę szczepień ochronnych na podstawie przepisów o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz przepisów o zawodach pielęgniarki i położnej, lub posiadają co najmniej trzyletnią praktykę w zakresie przeprowadzania szczepień ochronnych.
Zmiana to konieczność, która wynika z sześcioletniego okresu przejściowego, bo przez ten czas nie wszystkie osoby uzyskały wymagane prawem kwalifikacje zawodowe, chodzi o osoby które posiadają odpowiednie doświadczenia, co pozwala przyjąć że jednocześnie mają dzięki temu odpowiednie przygotowanie do przeprowadzania szczepień ochronnych.
W ocenie skutków regulacji można znaleźć, że grupa wykonująca zawód lekarza, felczera, pielęgniarki, położnej i higienistki szkolnej to prawie pół miliona osób, a grupa osób których dotyczą szczepienia ochronne to według szacunków ministerstwa 8 mln osób.
Projekt jest obecnie w fazie konsultacji i uzgodnień między resortowych.