Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Budżet państwa dofinansuje biblioteki szkolne

Budżet państwa dofinansuje biblioteki szkolne fotolia.pl

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” dot. wspierania w latach 2016- 2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.

Rozwiązania przewidziane w przedmiotowym rozporządzeniu skierowane są m.in. do publicznych i niepublicznych szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych dla dzieci i młodzieży, szkół zagranicznych i bibliotek pedagogicznych.

Nowe dotacje dla JST

Projekt rozporządzenia zakłada przyznanie organom prowadzącym szkoły, szkoły zagraniczne i biblioteki, wsparcia finansowego ze środków budżetu państwa na zakup nowości wydawniczych (książek niebędących podręcznikami) do bibliotek szkolnych, bibliotek szkół zagranicznych, bibliotek pedagogicznych. W ramach wsparcia możliwy ma być również zwrot kosztów dokonanego już zakupu ww. książek. Sama procedura wyboru tytułów planowanych do nabycia ma się odbywać z czynnym udziałem rodziców, samorządu uczniowskiego oraz samych bibliotek.

W zamian za dofinansowanie, organ prowadzący szkołę jest obowiązany do promowania idei czytelnictwa poprzez m.in. organizowanie wydarzeń promujących czytelnictwo z udziałem uczniów, organizowanie spotkań z rodzicami dot. czytelnictwa, uwzględnianie potrzeb uczniów niepełnosprawnych w zakupach książek.

Na podstawie ww. rozporządzenia możliwe jest zatem ubieganie się o udzielenie przedmiotowej dotacji przez jednostki samorządu terytorialnego prowadzące szkoły.  Warunkiem udzielenia wsparcia ma być zapewnienie przez organ wkładu własnego w wysokości 20% kosztów realizacji zadania objętego dofinansowaniem. Planowana maksymalna wysokość dofinansowania dla szkół wynosi od 2550 zł do 12 000 zł i zależna jest od liczby uczniów danej szkoły.

28 sierpnia 2015 roku, omawiany projekt został skierowany do konsultacji publicznych.

Źródło: RCL

Śr., 2 Wrz. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka