Jak informowaliśmy wcześniej możliwość stosowania języka pomocniczego w powiatach na wzór gmin jest przedmiotem prac komisji sejmowych.
Na ostatnim posiedzeniu posłowie zrezygnowali z analizy projektu ze względu na brak posła sprawozdawcy. Więcej o tej sytuacji oraz samym projekcie można przeczytać tutaj: http://wartowiedziec.org/index.php/legislacja/sejm-senat-i-prezydent/26091
Teraz również nie obyło się bez problemów, chodź warto odnotować, że tym razem poseł sprawozdawca pojawił się na posiedzeniu. Przedstawił on założenia ustawy i dzięki temu przeprowadzono dyskusję ogólną. Pozytywną opinię do projektu w imieniu rządu przedstawił Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Pan Marek Wójcik. Przedstawiona regulacja zdaniem Rządu obejmuje zmiany wynikające z zaleceń organizacji międzynarodowych i krajowych oraz została zaakceptowana przez Komisję Wspólną Rządu i Mniejszości Narodowych.
Posłowie podczas posiedzenia Komisji uznali, że pojawia się dużo wątpliwości natury legislacyjnej i w porozumieniu z Biurem Legislacji potrzeba jest czasu na usunięcie wszelkich wątpliwości, czy też czas na zaznajomienie się przez posłów z przedmiotową nowelizacją. Dlatego też szczegółowe rozpatrywanie projektu rozpocznie się podczas następnego posiedzenia Sejmu RP.
Uwagi jednego ze starostw powiatowych dotyczące wspomnianej regulacji, zostaną zaprezentowane przez ZPP na najbliższym posiedzeniu Komisji.