Do Sejmu wniesiona została inicjatywa poselska, która to ma spowodować zmianę dotyczącą zasady pracy nad projektami wniesionymi przez samych obywateli.
Zgodnie z Konstytucją prawo do wystąpienia z inicjatywą ustawodawczą, przysługuje grupie 100 tysięcy obywateli mających prawo wybierania do Sejmu, w trybie określonym ustawą. Chodzi o to, by wypracowane rozwiązania, których chcą obywatele nie były objęte zasadą dyskontynuacji prac. Obecnie posłowie muszą rozpocząć prace nad obywatelskim projektem jeszcze raz, jednak bez wnoszenia go ponownie w przypadku nowej kadencji. Zmiana spowodowałaby kontynuowanie pracy nad takim projektem od momentu jego zakończenia w poprzedniej kadencji, czyli po prostu praca powołanej podkomisji byłaby realizowana dalej tylko w nowym składzie osobowym.
Zasada dyskontynuacji jest zwyczajowo przyjęta w Polskim parlamencie, który to kończąc swoją kadencję, zamyka wszystkie sprawy nad którymi pracował.
Czy takie rozwiązania spotkają się z aprobatą posłów i projekt wejdzie jako gotowe rozwiązanie legislacyjne?
Prace muszą rozpocząć się już na najbliższym posiedzeniu, bo czas do końca kadencji biegnie nie ubłaganie, a wspomniana zasada nadal obowiązuje.