Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Obowiązkowe Rady Pożytku Publicznego w powiecie - pierwsze starcie w Sejmie

Obowiązkowe Rady Pożytku Publicznego w powiecie - pierwsze starcie w Sejmie fotolia.pl

W ramach poprzednich artykułów pisaliśmy o pomyśle, który wynika z ustawy o zmianie ustawy  o działalności pożytku publicznego i wolontariacie oraz niektórych innych ustaw.

Więcej o samej ustawie w materiale zamieszczonym tutaj.

Ustawa jest oceniana bardzo pozytywnie. Są w niej przepisy, które wydają się niepotrzebne, jednak idea wydaję się słuszna. Niestety nie wszystko jest do zaakceptowania przez Związek Powiatów Polskich. Chodzi o propozycję obowiązkowych Rad Pożytku Publicznego na każdym szczeblu struktury samorządowej. Do tej pory w myśl obowiązujących przepisów wspomniane Rady są obligatoryjne na szczeblu województwa.

W ramach posiedzenia przedstawiciel ZPP zaapelował do przewodniczącego podkomisji, nota bene jedynego posła, który brał udział w pracach o usunięcie tych negatywnych dla samorządu przepisów. ZPP podnosiło argumenty o tym, iż lepiej dochodzi się do porozumienia na drodze konsensusu dwóch stron, a w tym przypadku już na etapie tworzenia Rad, powiat i gmina są do tego zobligowane. Ponadto poruszono temat, iż obecnie wiele Rad jest tworzonych bez ustawowego przymusu. W dużej mierze to od samorządu zależy funkcjonowanie rady. Dlatego też innym argumentem było to, że narzucenie organizacji takiej Rady, wcale nie spowoduje, że faktycznie będzie działała w stopniu jaki zakłada prawodawca.

Przedstawiciel ZPP Marcin Maksymiuk podniósł również kwestie finansowe, co prawda członkowie Rad nie otrzymują wynagrodzenia, jednak koszty obsługi technicznej funkcjonowania Rady są po stronie samorządu, co wpłynie na ich budżety niekorzystnie. Niestety z racji obecności na sali tylko jednego posła i całej rzeszy przedstawicieli organizacji pożytku publicznego, głos przedstawiciela samorządu nie został uwzględniony.

Przedstawiciel ZPP zaproponował wobec powyższego, przynajmniej zwiększenie ilości organizacji, które mogą starać się o założenie Rady Pożytku Publicznego, jednak ten postulat też nie spotkał się z poparciem ze strony podkomisji.

Związek dalej będzie kontynuował wysiłki, by Rady nie były jednak obowiązkowe. Będzie się to odbywało na etapie prac komisji.

Pt., 12 Czrw. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk