Komisja nadzwyczajna ds. zmiany w kodyfikacjach, która omawiała poprawki w ustawie Kodeks wyborczy uznała wątpliwości, co do nazewnictwa kart do głosowania.
Posłowie biorąc pod uwagę niejasność przepisów odnoszących się do karty do głosowania postanowili wprowadzić w tym zakresie odpowiednie regulacje. Nomenklatura wprowadzona w obecnych przepisach jest niezgodna z językiem potocznym. Zgłaszane wątpliwości w tej sprawie były poruszane już w felietonie pt. „Po co nam te listy przed wyborami?”. Na szczęście zostały one zauważone i jest duże prawdopodobieństwo, że przyczyny dużej ilości błędów w poprzednich wyborach samorządowych zostaną wyeliminowane.
Dla przypomnienia dotyczyły one sposobu przekazywania informacji dotyczącej dokonywania aktu głosowania. Wyborca dostaje czytelną informację o oddaniu jednego głosu na kartę do głosowania. Wyborca instynktownie traktuje kartę, jako pojedynczą kartkę i tym samym dokonuje zaznaczenia na każdej z kartek w karcie wyborczej, co czyni głos nieważny.
Posłowie uznali również, że termin na wprowadzenie przezroczystych urn zostanie przesunięty do 1 lipca 2016 roku. Państwowa Komisja Wyborcza zgłosiła uwagi dotyczące czasu trwania przetargów oraz czasu potrzebnego na tworzenie dokumentacji technicznej, dlatego posłowie przedłużyli ten termin.
Środowisko osób niewidomych i niedowidzących było również usatysfakcjonowane, gdyż posłowie z komisji przegłosowali przepisy o nakładkach w języku Braille’a. Wszystko pozostanie tak jak dotychczas, wbrew intencjom Prezydenta o wykreśleniu przepisów w stosowaniu nakładek.