Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Radnym być coraz ciężej

Radnym być coraz ciężej fotolia.pl
Kolejna z wysypu partyjnych inicjatyw regulujących życie samorządu. Tym razem skierowana wobec radnych. A właściwie, precyzyjnie rzecz ujmując, przeciw radnym. Komisja samorządu terytorialnego i polityki regionalnej zajęła się dwoma projektami poselskimi, ograniczającymi dostęp do rady gminy i powiatu oraz sejmiku województwa. Na posiedzeniu 8 kwietnia odbyło się pierwsze czytanie projektów ustaw o zmianie: ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej (druk nr 3251) oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (druk nr 3252). Dyrektor urzędu morskiego i jego zastępca oraz dyrektor urzędu pracy (wojewódzkiego i powiatowego) i jego zastępca, mieliby zakazane łączenie tych stanowisk ze sprawowaniem mandatu radnego.
 
Konflikt interesów
 
Uzasadnienie obu inicjatyw sprowadza się do „,... sprzeczności interesów wynikających z zadań nałożonych na osoby pełniące różne funkcje publiczne lub zatrudnione na określonych stanowiskach, a także zagrożeniem, że wypełnianie obowiązków na jednym z zajmowanych stanowisk będzie miało wpływ na decyzje podejmowane w związku z innym stanowiskiem lub funkcją”. Jak twierdzą autorzy, uzasadnione jest wprowadzenie zakazu łączenia mandatu radnego ze stanowiskiem dyrektora i wicedyrektora urzędu pracy z uwagi na „zakres wykonywanych zadań. Dyrektor urzędu pracy kieruje urzędem pracy, będącym jednostką organizacyjną danego samorządu, realizującą jego zadania w zakresie polityki rynku pracy". A zadania samorządu w tym zakresie obejmują również wspieranie samorządu, więc w opinii autorów „w przypadku sprawowania mandatu radnego przez dyrektora lub wicedyrektora urzędu pracy może dojść do konfliktu interesów".
 
Sprawa dla podkomisji
 
Związek Powiatów Polskich przedstawił komisji opinię negatywną o obu projektach, uznając, że przyjąć można, iż może dojść do przywoływanego konfliktu interesów w przypadku łączenia funkcji dyrektora urzędu morskiego i radnego gminnego, ale trudno dostrzec ten problem w przypadku takiej osoby w radzie powiatu i również w przypadku łączenia funkcji dyrektora PUP z mandatem radnego gminnego. Autorzy projektów (liderem grupy jest były samorządowiec – burmistrz i radny powiatowy) opinii ZPP wyraźnie nie podzielili. Przewodniczący komisji samorządu poddał pod głosowanie przekazanie rozpatrzenia projektów stałej podkomisji, co posłowie większości przegłosowali.
Sob., 11 Kw. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża