Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Organ stanowiący musi dokładnie określić wysokość nagrody dla uzdolnionych uczniów

Organ stanowiący musi dokładnie określić wysokość nagrody dla uzdolnionych uczniów fotolia.pl

Wojewoda: Organ jednostki samorządu terytorialnego wdrażający program wspierania szczególnie uzdolnionych uczniów, musi określić dokładną wysokość nagrody.

Tworzenie regionalnych lub lokalnych programów wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży, do czego upoważnia art. 90t ust. 1 pkt 2 ustawy o systemie oświaty, po raz kolejny stało się podstawowym zagadnieniem rozstrzygnięcia nadzorczego. Wojewoda Lubelski, analizując przyjętą przez jedną z gmin uchwałę w sprawie określenia regulaminu przyznawania nagród wójta dla szczególnie zdolnych uczniów, dopatrzył się pominięcia jednego z obowiązkowych elementów takiego regulaminu. Przyczyną stwierdzenia jego nieważności stało się pominięcie jednego z elementów, które w świetle upoważnienia ustawowego muszą znaleźć się w tworzonym źródle prawa.

Art. 90t ust. 4 u.s.o. nakazuje jednostce samorządu terytorialnego sprecyzowanie warunków udzielania pomocy, form i zakresu jej udzielania, a także tryb postępowania w tych sprawach. Organ jest zatem zobowiązany do wyczerpania tego zakresu i uregulowanie wszystkich kwestii, które za istotne uznał sam ustawodawca, bez prawa do samodzielnego decydowania o tym, które postanowienia trafią do tekstu, czy traktowania niektórych rzeczy wymijająco. W opisywanym przypadku za takie, niedozwolone w treści uchwały zastrzeżenie uznano, że wysokość nagród (nieznana) będzie ustalana corocznie przez wójta gminy. Tymczasem jak wynika z treści przepisów, kompetencja do ustanowienia wysokości stypendium przysługuje wyłącznie organowi stanowiącemu (w przypadku gminy - radzie gminy), który nie może przenieść jej na inny organ.

Konieczność ustalenia wysokości nagrody dla zdolnych uczniów wynika z umieszczonego w treści przepisu upoważniającego pojęcia "zakres". Tym samym, uchwała pozbawiona tej informacji, jest uchwałą niekompletną, a tworzący ją organ nie wykonuje polecenia ustawodawcy.

Stwierdzone naruszenia poskutkowały stwierdzeniem nieważności aktu.

Rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Lubelskiego z 19 marca 2025 r. (sygn. PN-II.4131.56.2025)

Źródło: Dziennik Urzędowy Województwa Lubelskiego  

Sob., 29 Mrz. 2025 0 Komentarzy Dodane przez: Piotr Majoch