Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Obrady o strażach gminnych

Tematyka posiedzenia Zespołu ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Publicznego w dniu 13 lipca br. ograniczała się – jak rzadko kiedy – wyłącznie do zagadnień bezpieczeństwa, w szczególności funkcjonowania straży gminnych.

Oba projekty dotyczące tego zagadnienia zostały pozytywnie zaopiniowane:

  • projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Najdłuższą dyskusję wzbudziła tutaj propozycja upoważnienia strażników gminnych do karania wadliwego oznakowania dróg wewnętrznych. Ostatecznie ustalono, że kompetencja ta zostanie przyznana, a po upływie roku jej stosowania nastąpi przegląd skuteczności działań;
  • projekt zarządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie powołania Międzyresortowego Zespołu do spraw Współpracy ze Strażami Gminnymi (Miejskimi). Po przyjęciu przed posiedzeniem uwagi dotyczącej rozszerzenia składu Zespołu o przedstawicieli wszystkich korporacji samorządowych szczebla gminnego, do rozstrzygnięcia pozostał problem przedstawicieli Związku Powiatów Polskich. Oczywiście straże gminne są – jak sama ich nazwa wskazuje – domeną samorządu gminnego, jednakże ZPP reprezentuje również miasta na prawach powiatu. Aby nie doprowadzać do nadmiernego poszerzania składu zebrani zgodzili się na propozycję, by przedstawiciel ZPP był zapraszany na posiedzeń Zespołu w charakterze obserwatora – na takich samych zasadach na jakich będzie zapraszany przedstawiciel wojewodów.

Trzeci przewidziany do rozpatrzenia na posiedzeniu projekt – projekt założeń projektu ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej – ze względów formalnych został przesunięty na kolejne posiedzenie Zespołu. Przyczyną  być niezakończony proces konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. W toku obrad przeprowadzona została jedynie krótka, acz gorąca dyskusja aksjologiczna. W przypadku środków przymusu bezpośredniego i broni należy bowiem właściwie wyważyć dwie wartości: z jednej strony bezpieczeństwo tak społeczeństwa jako całości, jak i osób stojących na jego straży, zaś z drugiej – wolności obywatelskie. Zaapelowano o to by w toku dalszych prac projektodawcy mieli tą kwestię na względzie.

W ramach spraw różnych:

  • przedstawiciel Związku Gmin Wiejskich RP wystąpił z wnioskiem o stworzenie możliwości prawnych tworzenia straży gminnych dla kilku zainteresowanych gmin. Przedstawiciel strony rządowej wyjaśnił, że taka możliwość istnieje już w tej chwili, jednakże nie jest wykorzystywana ze względu na niechęć gmin;
  • Zenon Szczepankowski, Starosta Przasnyski, przypomniał ideę rozdziału Policji na policję samorządową (lokalną) i policję krajową. Strona rządowa wyjaśniła, że toczą się w tej sprawie prace studialne, co oznacza że za jakiś czas zagadnienie to zostanie poddane pod obrady Zespołu.
Pt., 20 Lp. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski