Kontynuując dotychczasową tradycję Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało kontynuację rządowego programu pomocy uczniom „Wyprawka szkolna”. W roku szkolnym 2012/2013 pomoc ma zostać skierowana do trzech grup wiekowych. Pierwszą z nich są najmłodsi uczestnicy edukacji szkolnej – uczniowie z klas I-III szkoły podstawowej. Dwie pozostałe grupy tworzą ci uczniowie, którzy rozpoczną naukę według nowej podstawy programowej, a zatem uczniowie IV klasy szkoły podstawowej oraz klasy I szkoły ponadgimnazjalnej (zasadniczej szkoły zawodowej, liceum ogólnokształcącego, technikum). Objęcie programem tych uczniów jest związane z tym, iż nie mogą oni korzystać z używanych podręczników.
Odpowiednie wsparcie zostało również przewidziane dla uczniów szkół artystycznych, jak i uczniów niepełnosprawnych, u których niepełnosprawność potwierdzona orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego wynika z wady wzroku, wady słuchu lub z upośledzenia umysłowego w stopniu lekkim.
Zasady funkcjonowania programu są zbliżone do obowiązujących w roku ubiegłym. Najistotniejsze zmiany to:
- przyjęcie w I klasach szkół podstawowych oraz ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia jako progu dochodowego nie kryterium wynikającego z przepisów o pomocy społecznej (351 zł/osobę), lecz przepisów o świadczeniach rodzinnych (504 zł/osobę). Szacuje się, że powinno to doprowadzić do rozszerzenia odsetka uczniów korzystających z pomocy z około 12% do 45%;
- obniżenie z 10% do 5% liczby uczniów uprawnionych do pomocy poza kryterium dochodowym ze skierowaniem zaoszczędzonych w ten sposób środków do pomocy wg kryteriów. Jak wskazują projektodawcy dotychczasowa praktyka wskazywała na udział 3-4% uczniów spoza kryterium oraz na dość bierną postawę gmin wobec możliwości przyznawania dodatkowej pomocy.
Przewiduje się, że Rządowy program pomocy uczniom w 2012 roku „Wyprawka szkolna” pozwoli na zaspokojenie potrzeb około 616 tys. uczniów. Przewidziane do rozdysponowania środki to 140 mln zł.