Prawo europejskie reguluje najróżniejsze zagadnienia. Przykładowo rozporządzenie Komisji (WE) nr 2006/2009 z dnia 5 marca 2009 roku określa kwestie wprowadzania do Wspólnoty osobistych przesyłek produktów pochodzenia zwierzęcego, czyli pochodzących z krajów trzecich produktów pochodzenia zwierzęcego o charakterze niehandlowym, które stanowią część bagażu podróżnych, są wysyłane jako małe przesyłki do osób prywatnych albo są zamawiane na odległość (na przykład pocztą elektroniczną, przez telefon lub przez Internet) i są dostarczane konsumentom. Rozporządzenie określa jakie kategorie przesyłek nie podlegają kontroli weterynaryjnej na granicach zewnętrznych Unii.
Rozporządzenie wymaga, by we wszystkich punktach wprowadzania na terytorium Wspólnoty zwracano uwagę podróżnych przyjeżdżających z krajów trzecich na warunki weterynaryjne mające zastosowanie w odniesieniu do osobistych przesyłek wprowadzanych do Wspólnoty.
Wprowadzenia odpowiednich zmian do polskiego porządku prawnego nastąpi mocą ustawy o zmianie ustawy o weterynaryjnej kontroli granicznej oraz ustawy – Prawo pocztowe, której projekt został właśnie skierowany do zaopiniowania przez Zespół ds. Obszarów Wiejskich, Wsi i Rolnictwa. Zgodnie z propozycją właściwy miejscowo wojewoda będzie organem właściwym do informowania podróżnych na przejściach granicznych o wymaganiach dotyczących wprowadzania na terytorium Unii Europejskiej osobistych przesyłek produktów pochodzenia zwierzęcego, zaś organ celny jest organem właściwym do przeprowadzania kontroli. Z kolei odpowiedzialny za przedstawienie Komisji Europejskiej corocznego sprawozdania na temat środków podejmowanych w celu rozpowszechniania i egzekwowania przedmiotowych przepisów będzie Główny Lekarz Weterynarii.
W odniesieniu do przesyłek obowiązki informacyjne będą spoczywać na operatorze, którzy przyjmuje do przemieszczenia przesyłki zawierające produkty pochodzenia zwierzęcego, zaś obowiązki kontrolne na Prezesie UKE.
Będzie zatem szansa na przewiezienie konserwy mięsnej spoza Unii…