17 października br. odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Społeczeństwa Informacyjnego KWRSIT. Podczas posiedzenia najwięcej dyskusji wywołał projekt ustawy o zmianie ustawy o doręczeniach elektronicznych oraz projekt ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.
Posiedzenie rozpoczęło się od omówienia uwag do wspomnianego już projektu ustawy o zmianie ustawy o doręczeniach elektronicznych. Do projektu tego uwagi zgłosił Związek Powiatów Polskich, a dotyczyły one: nadal nierozstrzygniętej kwestii „na kogo” należy zakładać ADE w jednostkach samorządu terytorialnego tj. wątpliwości czy organ wykonawczy powinien mieć osobny ADE. W ocenie ZPP ADE powinien być jeden dla całej jednostki samorządu terytorialnego, zakładany dla urzędu obsługującego tą jednostkę. Osobny ADE powinna mieć każda jednostka organizacyjna samorządu terytorialnego. Ministerstwo Cyfryzacji przystało na tę propozycję i obiecało poprawić przepisy w zaproponowanym przez ZPP kształcie. Kolejna uwaga ZPP dotyczyła wyłączenia stosowania e-doręczeń w sytuacji problemów organizacyjnych – w naszej ocenie pojęcie to jest nieostre. Z uwagi na dalsze wątpliwości w zakresie doręczenia korespondencji także przy wykorzystaniu ePUAP, które wyrażała strona samorządowa i odmienne zdania w tym temacie przedstawicieli różnych organizacji samorządowych, projekt ten nie został zaopiniowany przez Zespół i jego zaopiniowaniem zajmie się KWRIST.
Zespół zaopiniował pozytywnie projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie udzielania pomocy publicznej oraz pomocy de minimis na przedsięwzięcia realizowane w ramach inwestycji „Przyspieszenie procesów transformacji cyfrowej ochrony zdrowia poprzez dalszy rozwój usług cyfrowych w ochronie zdrowia” objętej wsparciem ze środków Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności.
Przedstawiony został projekt ustawy o zmianie ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach, do którego uwagi zgłosił ZPP, były to uwagi natury technicznej, a także brak rozporządzeń wykonawczych do projektu, który uniemożliwia jego pełną ocenę. Z uwagi na to, że projekt jest jeszcze konsultowany, Zespół czeka na projekt w wersji po konsultacjach i wówczas zostanie wydana opinia.
Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw oraz projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie państwowego systemu odniesień przestrzennych uzyskały pozytywną opinię Zespołu.
Następnym dużym omawianym projektem był projekt ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa oraz niektórych innych ustaw, który wywołuje ogromne kontrowersje, w szczególności poprzez nałożenie na samorządy nowych obowiązków bez adekwatnego źródła finansowania. Do projektu tego, szczegółowe uwagi przygotował Związek Powiatów Polskich, z uwagami można zapoznać się tutaj
Z uwagi na nieprzygotowanie przedstawicieli Ministerstwa Cyfryzacji, merytoryczna odpowiedź na uwagi nie została udzielona, a oprócz tego mogliśmy usłyszeć emocjonalne zarzuty przedstawiciela Ministerstwa Cyfryzacji, który wskazał, że dobre samopoczucie pracowników odpowiedzialnych za przygotowanie tego projektu jest ważniejsze od jego poziomu, a w szczególności stopnia zawiłości i zrozumienia.
Przed Zespołem stanął też projekt ustawy o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, jednak ten z uwagi na niewystarczającą ilość czasu do omówienia projektu, zdecydowano, że zostanie zwołane dodatkowe posiedzenie robocze Zespołu dedykowane temu projektowi.
Komentarze