Tylko jeden punkt zawierał porządek obrad Zespołu ds. Infrastruktury, Urbanistyki i Transportu KWRiST, który odbył się 27 lutego br. Było nim rozpatrzenie projektu rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie sposobu wyznaczania obszaru uzupełnienia zabudowy w planie ogólnym gminy.
Przypomnijmy, że ww. projekt był przedmiotem obrad Zespołu w dniu 14 lutego 2024 r. i uzyskał opinię pozytywną. Następnie, KWRiST na posiedzeniu w dniu 20 lutego 2024 r. upoważniła Zespół ds. Infrastruktury do wydania opinii wiążącej.
W toku dyskusji, w związku z pytaniami strony samorządowej, przedstawiciel MRiT udzielił kilku istotnych informacji. Po pierwsze, obszar uzupełnienia zabudowy (OUZ) ma służyć wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jeżeli gmina nie wyznaczy OUZ to znaczy, że nie przewiduje wydawania tzw. „decyzji WZ”. Po drugie, dostępna stała się wtyczka do tworzenia planów ogólnych gminy. Funkcjonuje ona w ramach platformy QGIS i jest oprogramowaniem pozwalającym na automatyzowanie czynności związanych z tworzeniem planu ogólnego (o wtyczce QGIS można przeczytać tutaj).
W zakresie refinansowania planów ogólnych MRiT przekazał, że zgodnie z deklaracją ministra Waldemara Sługockiego w resorcie rozpatrywana jest możliwość wprowadzenia 100-procentowego finansowania i prefinansowania wykonania planów ogólnych. Co istotne, gminy które będą wykonywać plany ogólne przy pomocy „własnych urzędników” (tj. bez udziału zewnętrznych urbanistów) również będą mogły skorzystać z dofinansowania.
W efekcie projekt uzyskał pozytywną opinię Zespołu. Strona samorządowa zwróciła jednak resortowi uwagę, że podtrzymuje swoje obawy związane z krótkimi terminami na wykonanie planów ogólnych oraz finansowaniem tych przedsięwzięć.