Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wynagrodzenie egzaminatorów wg nowych zasad

Zmiany w sposobie przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego oraz egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie pociąga za sobą konieczność zmiany zasad wynagradzania egzaminatorów. Nowe zasady określone zostaną w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów za udział w przeprowadzeniu sprawdzianu i egzaminów oraz nauczycieli akademickich za udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego, którego projekt trafił właśnie do zaopiniowania przez Zespół ds. Edukacji, Kultury i Sportu Komisji Wspólnej.

Konsekwencją wprowadzenia od roku szkolnego 2011/2012 nowej formuły przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego jest zmiana m.in. struktury zestawów zadań egzaminacyjnych. Jak wskazuje Ministerstwo Edukacji Narodowej na egzaminie gimnazjalnym w roku 2012 liczba zadań otwartych będzie  około 2/3 mniejsza w porównaniu z egzaminem przeprowadzonym w 2011 roku, co ma wpływ na skrócenie czasu potrzebnego na sprawdzenie jednej pracy egzaminacyjnej. Przeprowadzone wyliczenia wskazały, że średni czas sprawdzenia części pierwszej (humanistycznej) egzaminu gimnazjalnego wynosi 10 minut, części drugiej (matematyczno-przyrodniczej) – 7,5 minuty, części trzeciej (język obcy) – 6,5 minuty. Dane te posłużyły do wyliczenia wysokości wynagrodzenia przy założeniu, że jednej godzinie zegarowej pracy nauczyciela odpowiada 1,78% minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego.

Wprowadzone zostało jednocześnie wynagrodzenie (w wysokości 0,07% stawki za każdą pracę ucznia) dla egzaminatora za przeniesienie udzielonych odpowiedzi do zadań na kartę odpowiedzi w pracy ucznia ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się (np. dysleksją) oraz ucznia niepełnosprawnego.

Z kolei wobec zmian wprowadzanych w systemie kształcenia zawodowego zaistniała konieczność ustalenia wysokości wynagrodzenia przysługującego egzaminatorowi przeprowadzającemu w zakresie danej kwalifikacji część praktyczną egzaminu. Wynagrodzenie zostało ustalone na progu 5,989% stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego.

Dalsze zmiany są związane ze zniesieniem na egzaminie maturalnym poziomu zdawanego egzaminu. W konsekwencji bezprzedmiotowe stało się utrzymywanie zróżnicowania wysokości wynagrodzenia w zależności od poziomu egzaminu.

Zupełnie przy okazji zapewniono zachowanie wysokości wynagrodzenia na poziomie 2011 roku. Wobec faktu, że ustawa o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej zakłada utrzymanie w 2012 roku wielkości wynagrodzeń bezosobowych na poziomie 2011 roku, zaś wysokość wynagrodzenia egzaminatorów jest określona w relacji do minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego, która wzrosła o 7% zaistniała konieczność odpowiedniego obniżenia stawek procentowych za poszczególne czynności, tak aby ostateczna kwota była na poziomie 2011 roku.

Śr., 8 Lt. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski