Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Podstawowa stacja kontroli pojazdów przeprowadzi badania ciągnika

Podstawowa stacja kontroli pojazdów przeprowadzi badania ciągnika fot.pixabay

Do prac KWRiST trafił projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań w stosunku do stacji przeprowadzających badania techniczne pojazdów.

Przedstawiona przez resort nowelizacja zakłada umożliwienie przeprowadzania badań technicznych ciągników rolniczych oraz ciągników gąsienicowych o maksymalnej prędkości do 40 km/h, a także przyczep przeznaczonych do łączenia z tymi pojazdami na stanowisku zewnętrznym. Stanowisko to, które posiada każda stacja kontroli pojazdów (SKP), będzie służyło nie tylko do pomiarów akustycznych, ale także do przeprowadzania badań technicznych ww. pojazdów w odniesieniu do SKP przeprowadzającej badania techniczne pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t.

Jak podaje Ministerstwo, przedstawiony projekt stanowi konsekwencję zmian wprowadzonych ustawą z dnia 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1720). Nowelizacja rozporządzenia pozwoli na przeprowadzanie badań technicznych ww. ciągników w podstawowej stacji kontroli pojazdów (PSKP). Efektem zmian ma być zwiększenie dostępności przeprowadzania badań technicznych, bowiem właściciel ww. pojazdów będzie mógł przedstawić pojazd do badania w PSKP (jeżeli stacja spełnia wymagania przepisane prawem), zamiast przeprowadzania badań w okręgowej SKP, które najczęściej są oddalone o kilkadziesiąt kilometrów od miejsca zamieszkania właścicieli pojazdów.

Projektodawcy przewidują, że rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 czerwca 2024 r. Termin ten został dostosowany do terminu wejścia w życie art. 4 i art. 19 ww. ustawy z dnia 16 czerwca 2023 r.

Z treścią projektu można zapoznać się pod poniższymi linkami:

Śr., 14 Lt. 2024 0 Komentarzy
Przemysław Matysiak
Redaktor Przemysław Matysiak