Październikowe posiedzenie Zespołu ds. Systemu Finansów Publicznych zdominował temat skutków wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 lipca 2023 r. o sygn. SK 14/21 dotyczącego niekonstytucyjności definicji budowli z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
Pomimo, że TK wyznaczył 18 miesięczny termin na dostosowanie przepisów do wymogów konstytucyjnych, samorządy obawiają się stanu niepewności prawnej. Pojawia się również obawa, czy kształt przyszłej regulacji nie spowoduje pomniejszenia dochodów samorządów. Daniel Skoczyński - Zastępca Dyrektora Departamentu Polityki Podatkowej w Ministerstwie Finansów przekazał, że odbyło się już spotkanie robocze z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego oraz Ministerstwem Rozwoju i Technologii w celu wypracowania definicji. Ze strony MF padła propozycja, aby strona samorządowa przekazała dane kontaktowe do osób zainteresowanych do uczestniczenia w kolejnym spotkaniu. Ze strony samorządowej padła propozycja odwrotna, aby strona rządowa już w przyszłym tygodniu wzięła udział w spotkaniu online, które zorganizują samorządy, i ta propozycja została zaakceptowana.
W trakcie dyskusji poruszono również temat niedawnego wyroku TK w sprawie opodatkowania garażu wielostanowiskowego mieszczącego się w budynku mieszkalnym.
Innym tematem, o którym rozmawiano w ramach tzw. spraw różnych był temat możliwości uszczelnienia prawa podatkowego poprzez wprowadzenie obowiązku połączenia aplikacji używanych przez kierowców taksówek z kasą fiskalną. Temat zgłosił Związek Miast Polskich, który wskazał, że osoby zajmujące się w samorządach wydawaniem licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką sygnalizują, że nieewidencjonowanie sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej powoduje zaniżanie wysokości sprzedaży podatnika, która powinna być opodatkowana. Ministerstwo Finansów wskazało, że dosyć późno otrzymało wystąpienie. Na spotkaniu przedstawiono obowiązujący stan prawny i przekazano, że temat zostanie zasygnalizowany Krajowej Administracji Skarbowej.
Jeżeli chodzi o projekty aktów prawnych, Zespół pozytywnie zaopiniował:
- projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków udzielania zwolnień z podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych, stanowiących regionalną pomoc inwestycyjną, pomoc na kulturę i zachowanie dziedzictwa kulturowego, pomoc na infrastrukturę sportową i wielofunkcyjną infrastrukturę rekreacyjną, pomoc na infrastrukturę lokalną, pomoc na rzecz regionalnych portów lotniczych oraz pomoc na rzecz portów;
- projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie szczególnego trybu postępowania przy sprzedaży zajętych ruchomości ulegających szybkiemu zepsuciu oraz przechowywaniu i sprzedaży zajętych kosztowności;
- projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzorów wniosków o udzielenie pomocy kierowanych do państw trzecich, zaktualizowanego tytułu wykonawczego, zagranicznego tytułu wykonawczego oraz zarządzenia zabezpieczenia.