Zgodnie z przepisami Prawa zamówień publicznych jeśli przedmiotem zamówienia ma być zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych, zamawiający opisuje przedmiot zamówienia za pomocą programu funkcjonalno-użytkowego, który określa w szczególności przeznaczenie ukończonych robót budowlanych oraz stawiane im wymagania techniczne, ekonomiczne, architektoniczne, materiałowe i funkcjonalne. Szczegółowy zakres i formę programu określa w drodze rozporządzenia minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej. Obecnie obowiązujące rozporządzenie przewiduje obowiązek złożenia już na tym etapie oświadczenia o dysponowaniu nieruchomościami na cele budowlane.
W przypadku realizacji inwestycji polegających na budowie sieci szerokopasmowych często jednak na etapie projektowania nie jest możliwe szczegółowe określenie przebiegu realizacji inwestycji, co uniemożliwia złożenie wymaganego oświadczenia. Aby rozwiązać ten problem zaproponowani by inwestycje polegające na zaprojektowaniu i zbudowaniu regionalnych sieci szerokopasmowych realizowanych na podstawie ustawy z dnia 7 maja 2010 roku o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych – podobnie jak np. linii kolejowych o znaczeniu państwowym, czy lotniska użytku publicznego – zwolnione zostały z obowiązku przedłożenia oświadczenia stwierdzającego prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
Zmianę tą przynosi rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego, którego projekt trafił do zaopiniowania przez Zespół ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska.