Zaproponowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego misja Strategii Rozwoju Kapitału Społecznego na lata 2011 – 2020 to tworzenie, utrzymywanie i doskonalenie warunków dla rozwoju kapitału społecznego w Polsce, poprzez wspieranie działań na rzecz aktywności i kreatywności obywateli oraz ich współpracy dla dobra wspólnego. Wynikający stąd cel główny Strategii to wzmocnienie udziału kapitału społecznego w rozwoju społeczno – gospodarczym Polski.
System celów Strategii został zbudowany w powiązaniu z czterema kluczowymi dla rozwoju kapitału społecznego w Polsce obszarami tematycznymi, którymi są: postawy i kompetencje społeczne, współdziałanie i partycypacja społeczna, komunikacja społeczna, a wreszcie kultura i kreatywność. W efekcie zaproponowany został następujący układ celów operacyjnych i priorytetów:
- kształtowanie postaw sprzyjających kooperacji, kreatywności oraz komunikacji
a) wpieranie edukacji formalnej w zakresie metod nauczania sprzyjających kooperacji, kreatywności i komunikacji oraz rozwijanie demokratycznej kultury szkoły,
b) wspieranie edukacji innej niż formalna ukierunkowanej na kooperację, kreatywność i komunikację społeczną; - poprawa mechanizmów partycypacji społecznej i wpływu obywateli na życie publiczne:
a) wspieranie mechanizmów współpracy instytucji publicznych z obywatelami,
b) rozwój i wzmacniania zorganizowanych form aktywności obywatelskiej,
c) wzmocnienie integracji i solidarności społecznej; - usprawnienie procesów komunikacji społecznej oraz wymiany wiedzy:
a) zwiększenie dostępności informacji i poprawa jakości komunikacji w sferze publicznej,
b) wspieranie mediów w kształtowaniu więzi społecznych, kulturowych i demokracji; - rozwój i efektywne wykorzystanie potencjału kulturowego i kreatywnego:
a) wzmocnienie roli kultury w budowaniu spójności społecznej,
b) wzmocnienie znaczenia kultury w rozwoju społeczno-gospodarczym.
Projekt Strategii Rozwoju Kapitału Społecznego 2011 – 2020 będzie opiniowana na najbliższym posiedzeniu Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu.