Niskoemisyjne źródła ciepła i termomodernizację mieszkań w wyniku realizacji kamieni milowych z KPO zakłada przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających poprawę warunków mieszkaniowych.
KPO umożliwi skorzystanie ze środków Funduszu Odbudowy ustanowionego w związku z negatywnymi konsekwencjami pandemii COVID-19. Zmiany w przepisach ustaw regulujących zasady udzielania wsparcia z Funduszu Dopłat oraz Funduszu Termomodernizacji i Remontów posłużą realizacji celów z zakresu tzw. „zielonej transformacji”.
Zmiany wprowadzane przez projektowaną ustawę mają na celu wsparcie procesu transformacji ekologicznej w okresie, w którym będą występowały poważne skutki społeczno-ekonomiczne związane z wpływem pandemii COVID-19 na polską gospodarkę. Ustawa zakłada osiągnięcie celów w zakresie:
- zwiększenia skali realizacji przedsięwzięć termomodernizacyjnych,
- zwiększenia produkcji energii z odnawialnych źródeł (OZE) i rozwoju OZE w sektorze mieszkaniowym,
- zmniejszenia emisyjności sektora mieszkaniowego,
- zmniejszenia zapotrzebowania na energię w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych,
- poprawy stanu technicznego budynków komunalnych,
- propagowania wyższych standardów energetycznych w nowo budowanych budynkach społecznych i komunalnych.
Projekt wprowadza nowe instrumenty wsparcia termomodernizacji i remontów w postaci: grantu termomodernizacyjnego, grantu OZE oraz grantu mieszkaniowego zasobu gminy.
Projektodawcy zakładają, że dzięki środkom z Funduszu Odbudowy w ok. 6 tys. budynków zostaną zrealizowane inwestycje remontowe i termomodernizacyjne. Dodatkowo przewidziana jest budowa 12 355 mieszkań dla osób o niskich i średnich dochodach.
Przepisy ustawy wejdą w życie ww. ustawy w III kwartale 2022 r.
Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających poprawę warunków mieszkaniowych
Źródło: RCL