We wtorek 18 stycznia 2022 r., odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu.
Przedmiotem obrad Zespołu był:
- projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz niektórych innych ustaw. Większość propozycji strony samorządowej zaakceptowano. Odrzucono jedynie propozycje dotyczące m.in. wprowadzenia pojęć zgłoszenia, dziedzictwa, doprecyzowania szczególnej wartości zabytku, rusztowań. Projekt zaopiniowano pozytywnie.
- projekt rozporządzenia Ministerstwa Edukacji i Nauki w sprawie udzielenia dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe w 2022 r. Uwagi dotyczyły kwestii zakupu takiej ilości podręczników, która jest rzeczywiści potrzebna w ramach środków dotacji celowej. Projekt zaopiniowano pozytywnie.
- projekt rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego. Projekt zaopiniowano pozytywnie.
- projekt rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej oraz projekt rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia były omawiane łączne. Projekty dotyczyły wprowadzenia nowego przedmiotu Historia i Teraźniejszość. ZPP zgłosiło w tej sprawie uwagi dotyczące uwzględnienia w większym stopniu zagadnień związanych z zasadą pomocniczości i oraz funkcjonowania samorządu terytorialnego. Minister Dariusz Piątkowski przekazał, że te uwagi zostaną uwzględnione. Ostatecznie Zespól rekomendował opinię pozytywną.
- projekt rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki zmieniającego rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół. Wstrzymano się opinią do czasu udzielenia oficjalnej odpowiedzi na stanowiska zgłoszone przez organizacje samorządowe.
W sprawach różnych omówiono uwagi ZGWRP w sprawie proponowanych zmian dotyczących wagi wiejskiej w algorytmie podziału subwencji oświatowej. Ze strony samorządowej padło pytanie, o jakich środkach finansowych mowa, i gdzie zostaną one rozdysponowane. Przedstawiciel Ministerstwa odpowiedział, że środki subwencji zostaną przeznaczone dla gmin wiejskich i samorządów najbardziej potrzebujących.
Omówiono także wniosek ZPP w sprawie finansowania wychowanków domów wczasów dziecięcych. Zdaniem ZPP nie ma podstawy prawnej do naliczania subwencji oświatowej dla domów wczasowych dziecięcych na rok 2022, przy uwzględnieniu tylko pobytów nie krótszych niż 6 dni. Dariusz Piątkowski w odpowiedzi na te uwagi wyjaśnił, że na 2022 r. subwencja zostanie naliczona na dotychczasowych zasadach, czyli według reguł z lat 2019-2020. Szerzej na temat finansowania domów wczasów dziecięcych i naszej interwencji w tej sprawie piszemy tutaj.
Kolejna kwestia dotyczyła apelu strony samorządowej w sprawie finansowania wynagrodzeń nauczycieli. Ze strony Ministerstwa padła odpowiedź, że sprawy finansowania pozostają w gestii Ministerstwa Finansów.