Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Domy do 70 m2 – jest projekt ustawy

Domy do 70 m2 – jest projekt ustawy fotolia.pl

Resort rozwoju, pracy i technologii skierował do konsultacji publicznych, uzgodnień międzyresortowych oraz zaopiniowania przez KWRiST projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Chodzi o uproszczenia w budowie budynków o powierzchni zabudowy do 70 m2 z poddaszem, o łącznej powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 90 m2. Biuro Związku Powiatów Polskich zbiera uwagi do tego projektu – ankieta dostępna jest tutaj.

Zdaniem projektodawców potrzeba wprowadzenia zmian w Prawie budowlanym wynika z konieczności zapewnienia prostych narzędzi prawnych umożliwiających budowę domów jednorodzinnych dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych – projektowana regulacja ma wprowadzić możliwości budowy domów jednorodzinnych bez pozwolenia na budowę, bez dziennika budowy oraz bez konieczności ustanowienia kierownika budowy, w procedurze tzw. zgłoszenia z projektem budowlanym.

W projekcie ustawy przewidziano wymóg, aby budowane domy do 70 m2 były budynkami wolnostojącymi oraz określono dopuszczalną gęstość zabudowy wskazując, iż jeden taki budynek może powstać na działce o powierzchni co najmniej 1000 m2. Wymóg lokalizacji jednego obiektu na każde 1000 m2 powierzchni działki w ocenie autorów projektu ma stanowić mechanizm gwarantujący, że proponowana instytucja będzie służyła wyłącznie celom indywidualnym, a nie budowie wieloobiektowych osiedli. Ponadto projekt ustawy na chwilę obecną nie zwalnia z obowiązku stosowania, w zakresie projektowania i  budowy wskazanych budynków, wymagań techniczno-budowlanych określonych w przepisach rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki ich usytuowanie, czyli m.in z zachowaniem odpowiednich odległości od granic działki gwarantujących ograniczenie obszaru oddziaływania realizowanego budynku do działki na której zostanie wybudowany. 

Projekt ustawy przewiduje, iż domy do 70 m2 będą budowane w procedurze tzw. zgłoszenia z projektem budowlanym, co oznacza, że zgodnie z art. 30a Prawa budowlanego organ administracji architektoniczno-budowlanej ma zamieszczać, na okres nie krótszy niż 30 dni i nie dłuższy niż 60 dni, w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej obsługującego go urzędu w terminie 3 dni od dnia:

1) doręczenia zgłoszenia – informację o dokonaniu zgłoszenia, zawierającą imię i nazwisko albo nazwę inwestora oraz adres i opis projektowanego obiektu;

2) wniesienia sprzeciwu – informację o dacie jego wniesienia;

3) upływu terminu, o którym mowa w art. 30 ust. 5 Prawa budowalnego –  informację o braku wniesienia sprzeciwu.

Jak przypominają projektodawcy, powyższe rozwiązanie funkcjonuje już w Prawie budowlanym od czasu wejścia w życie nowelizacji z 2015 r., która umożliwiła m.in. budowę w trybie zgłoszenia z projektem budowlanym (z kierownikiem budowy oraz dziennikiem budowy – tych obowiązków nie będzie w przypadku budowy budynków objętych omawianym projektem) wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.

Ponadto projekt ustawy zakłada wprowadzenie zmian do ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, zgodnie z którymi w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla omawianych budynków miałoby nastąpić w nieprzekraczalnym terminie 30 dni. Projekt przewiduje wprowadzenie kary pieniężnej za przekroczenie powyższego terminu, wymierzanej przez organ wyższego stopnia. Kara miałaby wynosić 500 zł za każdy dzień zwłoki, czyli analogicznie jak w przypadku zwłoki przy wydawaniu decyzji w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego.

Z projektem można się zapoznać tutaj.

Pt., 6 Sp. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel