Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Odroczone opiniowanie regulacji dotyczącej artysty zawodowego przez Zespół ds. Edukacji KWRiST

Odroczone opiniowanie regulacji dotyczącej artysty zawodowego przez Zespół ds. Edukacji KWRiST fotolia.pl

28 czerwca br. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego skierowało do zaopiniowania Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego projekt ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego wraz z pakietem 7 rozporządzeń.

Jednocześnie przekazano informację, że ze względu na pilność, projekt ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego otrzymał zgodę Współprzewodniczącego strony samorządowej KWRIST na zaopiniowanie obiegowe Komisji (które zaplanowano pierwotnie na 2 lipca) – po uprzednim zaopiniowaniu przez Zespół ds. Edukacji, Kultury i Sportu KWRiST.

Wobec powyższego projekt wszedł do porządku obrad posiedzenia Zespołu ds. Edukacji, które odbyło się 30 czerwca br.

Pomimo bardzo krótkiego czasu na zaopiniowanie dokumentów, Związek Powiatów Polskich 29 czerwca br. (jako jedyna z korporacji samorządowych) przekazał uwagi do projektu ustawy, a także do trzech projektów rozporządzeń (w sprawie kryteriów i trybu przyznawania dofinansowania z Funduszu Wsparcia Artystów Zawodowych, w sprawie typów urządzeń i nośników od których pobiera się opłatę i wysokości opłat, w sprawie zawodów artystycznych, dla których ustalana jest reprezentatywność).

Z uwagami można zapoznać się tutaj.

Zasadniczym zastrzeżeniem ze strony ZPP był przyjęty tryb opiniowania. Z uwagi na brak możliwości dyskusji nad projektem, brak tekstu ustawy po konsultacjach publicznych i ogromne wątpliwości jakie budzi projekt Związek Powiatów Polskich wskazał, że nie widzi możliwości wydania innej opinii niż negatywna.

Przede wszystkim w sposób nieuzasadniony został skrócony czas opiniowania projektu z 30 do 4 dni. Projekt został przesłany do Komisji Wspólnej w wersji przekazanej do konsultacji publicznych, a z informacji widniejącej na stronie RCL wynika, że do projektu wpłynęły uwagi od kilkudziesięciu podmiotów. Sam projekt ustawy – w wersji skierowanej do konsultacji – jest daleko niedopracowany, również pod względem legislacyjnym, a przedłożone projekty rozporządzeń (przykładowo rozporządzenie w sprawie kryteriów i trybu przyznawania dofinansowania z Funduszu Wsparcia Artystów Zawodowych) w sposób nieuprawniony modyfikują projektowane przepisy ustawy.

Danie Zespołowi ds. Edukacji, Kultury i Sportu 1,5 dnia na zapoznanie się ze wszystkimi materiałami i wydanie opinii o projekcie świadczyło zdaniem ZPP o pozorowaniu procesu uzgadniania opinii ze stroną samorządową.

Projekt budzi szczególne wątpliwości ponieważ w Ocenie Skutków Regulacji nie wskazano źródeł rekompensaty utraconego przez JST dochodu w wysokości 283 mln zł, a skutki te poniosą przede wszystkim gminy i powiaty. W projekcie nie przewidziano skutków finansowych w związku z niepodejmowaniem dodatkowego zatrudnienia przez artystów zawodowych w obawie przed utratą Dopłaty do składek.

W posiedzeniu Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu w dniu 30 czerwca br. w celu omówienia projektu ustawy i projektów rozporządzeń wziął udział Andrzej Nowarski, powołany przez Premiera Piotra Glińskiego, pełnomocnik ds. artystów zawodowych. Na wstępie przeprosił, że projekt został przesłany tak późno, ale nastąpiło to przez niedopatrzenie i przeświadczenie, że projekt trafił do Komisji Wspólnej, w dniu kiedy został skierowany do konsultacji publicznych.

Ponieważ Pan Andrzej Nowarski nie miał możliwości szczegółowego ustosunkowania się do zgłoszonych uwag, odbyła się tylko ogólna dyskusja.

Ostatecznie podjęto decyzję, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wycofa projekt z opiniowania przez Komisję Wspólną, które planowane było jako obiegowe do 2 lipca br. i wystąpi do Komisji o upoważnienie Zespołu ds. Edukacji do wydania opinii wiążącej.

Ponieważ w drugim tygodniu lipca planowana jest konferencja uzgodnieniowa, projekt w połowie miesiąca powinien zostać przekazany Zespołowi ds. Edukacji w wersji po konsultacjach publicznych. Wówczas podjęta zostanie decyzja o terminie posiedzenia, podczas którego odbędzie się dyskusja i wydanie opinii.

Pt., 2 Lp. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka