Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

ZPP za większą swobodą dla samorządów

ZPP za większą swobodą dla samorządów fotolia.pl

Związek Powiatów Polskich przedstawił opinię do projektu zmian dotyczącą samorządowych stypendiów. ZPP opowiada się za przyznaniem samorządom swobody w realizacji upoważnienia ustawowego.

Projekt ustawy zmieniający art. 90t ustawy o systemie oświaty został przygotowany przez sejmową komisję ds. petycji. Autorzy projektu proponują w nim przywrócić stare brzmienie art. 90t ust. 4 u.s.o. Przepis ten zawiera upoważnienie do uchwalania przez organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego uchwał o samorządowych stypendiach dla dzieci i młodzieży.

W obecnym stanie prawnym należy ukształtować zasady wypłacania stypendiów wszystkim dzieciom pobierającym naukę na terenie danej jednostki samorządu terytorialnego, niezależnie od ich miejsca zamieszkania. Projektodawcy proponują powrót do rozwiązania, w którym, świadczenie będzie można przyznać zarówno uczniom szkół znajdujących się na terenie danego samorządu, jak i uczniom-własnym mieszkańcom.

Swoją opinię w sprawie projektu zmian w prawie przedstawił Związek Powiatów Polskich. Organizacja poparła inicjatywę, jako zmierzającą do zwiększenia swobody prawodawczej samorządów.

Nowelizacja z roku 2018, miała na celu doprecyzowanie art. 90t ust. 4 ustawy o systemie oświaty, poprzez ustawowe zapewnienie równego traktowania wszystkich uczniów uczęszczających do danej szkoły, bez względu na miejsce zamieszkania czy zameldowania tego ucznia. Doprowadziła ona jednak do sytuacji, że programem danej jednostki samorządu terytorialnego nie mogą zostać objęte dzieci i młodzież zamieszkałe na terenie tego samorządu ale pobierające naukę w jednostce oświatowej prowadzonej przez inny samorząd – można przeczytać w opinii.

ZPP przedstawiło jednak wątpliwości związane z powrotem do starego brzmienia przepisu. Związek zwraca uwagę, że w poprzednim stanie prawnym występowały problemy ze stosowaniem art. 90t ust. 4 u.s.o. Na tym gruncie problem prawa do stypendium był przedmiotem licznych rozstrzygnięć wojewodów i wyroków sądów administracyjnych.

Dlatego ZPP proponuje by nadać art. 90t ust. 4 u.s.o. następujące brzmienie:

4. W przypadku przyjęcia programów, o których mowa w ust. 1, organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego określa szczegółowe warunki udzielania pomocy dzieciom i młodzieży pobierającej naukę lub zamieszkałym na terenie tej jednostki samorządu terytorialnego, formy i zakres tej pomocy, w tym stypendia dla uzdolnionych uczniów oraz tryb postępowania w tych sprawach, uwzględniając w szczególności przedsięwzięcia sprzyjające eliminowaniu barier edukacyjnych, a także osoby lub grupy osób uprawnione do pomocy oraz potrzeby edukacyjne na danym obszarze. – proponują Powiaty.

Proponowane przez ZPP brzmienie art. 90t ust. 4 ustawy o systemie oświaty spowoduje, że jednostki samorządu terytorialnego będą mogły objąć lokalnym programem:

  1. dzieci i młodzież pobierające naukę w jednostce oświatowej prowadzonej przez ten samorząd, bez względu na miejsce zamieszkania lub
  2. dzieci i młodzież zamieszkałe na terenie tej jednostki samorządu terytorialnego, bez względu na miejsce pobierania nauki lub
  3. łącznie obie wyżej wymienione grupy beneficjentów.

Tylko takie brzmienie art. 90t ust. 4 w sposób realny eliminuje ograniczenia wynikające ze stosowania powołanego przepisu, które pojawiały się przed nowelizacją z roku 2018 ale i te na które wskazano w uzasadnieniu do projektu ustawy z druku 1229.

Z całą opinią można zapoznać się tutaj

Pt., 18 Czrw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: