Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czerwcowe posiedzenie Zespołu Zdrowia

Czerwcowe posiedzenie Zespołu Zdrowia fotolia.pl

15 czerwca br. odbyło się zdalne posiedzenie Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej KWRiST. Podczas posiedzenia zostały poruszone następujące tematy.

Sposób finansowania świadczeń zdrowotnych w zakresie pediatrii. Jak wskazywali obecni na posiedzeniu przedstawiciele MZ, zgodnie z deklaracją utrzymane zostaną dotychczasowe ustalenia, tj. zaliczkowane wypłaty ryczałtu do września 2021 r. W najbliższym czasie do konsultacji trafi projekt, który przedłuży stosowanie obecnych zasad do końca III kwartału. Docelowo finansowanie świadczeń z zakresu pediatrii będzie bezlimitowe.

Następnie omówiony został wniosek przedstawiciela ZMP w sprawie środków z Funduszu Medycznego w roku 2020 oraz 2021. Strona samorządowa nadal nie otrzymała dokumentów, o które wnioskowała. Samorządowcy pytali, dlaczego nie wykorzystano środków z Funduszu Medycznego jakie zaplanowane były na zeszły rok? Dlaczego w 2021 r. zaplanowano, że wydatkowane zostaną środki w wysokości 2,3 mld zł z zaplanowanych 4 mld zł? Zwrócono się z prośbą o uwolnienie środków z Funduszu w części inwestycyjnej.

Ostatnią omawianą sprawą była kwestia dodatków covidowych – w związku z wypłacaniem tych dodatków na pracodawców spadł koszt, po ustaniu wypłaty, związany z ustalaniem świadczeń urlopowych, świadczeniem chorobowym czy nagród rocznych – na które to wysokości wpłynął bezpośrednio tenże wydatek. Samorządowcy prosili o zagwarantowanie rekompensaty, która obowiązywałaby 12 miesięcy od ustania wypłaty dodatku COVID; z uwagi na fakt, że z tego tytułu muszą ponosić dodatkowe koszty.

Kolejno omówiono projekty, jakie wpłynęły do Zespołu.

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy, ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy projekt zakłada wprowadzenie do Kodeksu pracy zmian dzięki, którym uregulowane zostaną kwestie dotyczące pracy zdalnej. Projekt ten zostanie zaopiniowany przez Zespół na następnym posiedzeniu z uwagi na fakt, że nie ma ostatecznej wersji projektu.

Projekt ustawy o ekonomii społecznej również zostanie zaopiniowany na następnym posiedzeniu Zespołu, z tych samych powodów, co wyżej.

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych – projekt ten uzyskał opinię pozytywną Zespołu.

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie nadawania uprawnień inspektora ochrony radiologicznej sprawującego wewnętrzny nadzór nad przestrzeganiem wymagań ochrony radiologicznej w jednostkach ochrony zdrowia – opinia pozytywna Zespołu Zdrowia.

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie minimalnych wymagań dla jednostek ochrony zdrowia prowadzących działalność związaną z narażeniem w celach medycznych, polegającą na udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu radioterapii i leczenia za pomocą produktów radiofarmaceutycznych – z uwagi na przesłanie nowej wersji projektu na jeden dzień przed terminem posiedzenia, projekt zostanie zaopiniowany w trybie obiegowym.

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie systemu zarządzającego trybami obsługi pacjenta w szpitalnym oddziale ratunkowym – projekt ten również zostanie zaopiniowany w trybie obiegowym, po przesłaniu ostatecznej wersji przez Ministerstwo Zdrowia.

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej – projekt ten uzyskał opinię negatywną Zespołu Zdrowia z uwagi na niedoszacowanie środków.

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie kosztów, których wysokość nie jest zależna od parametrów wskazanych w art. 118 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - projekt ten uzyskał opinię negatywną Zespołu Zdrowia z uwagi na niedoszacowanie środków. Jak wskazywali przedstawiciele samorządów projekt ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia nie był wcześniej konsultowany z samorządowcami. Za wzrostem wynagrodzeń powinien iść wzrost wyceny świadczeń, a wycena świadczeń wciąż pozostaje bez zmian. Podmioty lecznicze poniosą dużo wyższe koszty niż sam nominalny koszt wzrostu wynagrodzeń.

Wt., 15 Czrw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek