Z uwagi na wnioski ministrów właściwych dla zawodów Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz dodatkowych umiejętności zawodowych w zakresie wybranych zawodów szkolnictwa branżowego.
W związku z powyższym, w powołanym projekcie określono podstawy programowe kształcenia w nowych zawodach szkolnictwa branżowego uwzględniających wnioski ministrów właściwych dla tych zawodów, tj.:
- Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w zakresie wprowadzenia zawodów:
- zdobnik ceramiki,
- technik spawalnictwa;
- Ministra Infrastruktury w zakresie wprowadzenia zawodów:
- mechanik pojazdów kolejowych,
- technik pojazdów kolejowych.
Dla zawodu technik ceramik określono dwie podstawy programowe z wyodrębnionymi kwalifikacjami:
- Eksploatacja maszyn i urządzeń przemysłu ceramicznego oraz CES.03. Organizacja i kontrolowanie procesów w przemyśle ceramicznym;
- Zdobienie wyrobów ceramicznych oraz CES.03. Organizacja i kontrolowanie procesów w przemyśle ceramicznym.
Dla zawodu technik spawalnictwa określono trzy podstawy programowe z wyodrębnionymi kwalifikacjami:
- Obsługa i montaż maszyn i urządzeń oraz MEC.10. Organizacja i wykonywanie prac spawalniczych;
- Wykonywanie i naprawa elementów maszyn, urządzeń i narzędzi oraz MEC.10. Organizacja i wykonywanie prac spawalniczych;
- Wykonywanie i montaż elementów kadłuba jednostek pływających oraz MEC.10. Organizacja i wykonywanie prac spawalniczych.
Podstawy programowe kształcenia w nowych zawodach zostały przygotowane zgodnie z oczekiwaniami rynku pracy, we współpracy z pracodawcami, uwzględniając zestawy oczekiwanych efektów kształcenia niezbędnych dla zawodów oraz kryteriów weryfikacji tych efektów zaproponowane we wnioskach ministrów właściwych dla zawodów.
Ponadto w załącznikach do zmienianego rozporządzenia dokonano także zmian o charakterze redakcyjnym i porządkującym.