Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Standardy opieki okołoporodowej

Standardy opieki okołoporodowej fotolia.pl

Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej.

Projektowane rozporządzenie ma zastąpić:

  1. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 września 2012 r. sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem;
  2. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie standardów postępowania medycznego w łagodzeniu bólu porodowego;
  3. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych w dziedzinie położnictwa i ginekologii, z zakresu okołoporodowej opieki położniczo – ginekologicznej sprawowanej nad pacjentką w okresie ciąży, porodu, połogu, w przypadkach występowania określonych powikłań oraz opieki nad pacjentką w sytuacji niepowodzeń położniczych – w części VII” (Niepowodzenia położnicze).

Projekt jest efektem pracy zespołu powołanego przez Ministra Zdrowia w lutym zeszłego roku. Do udziału w opracowaniu regulacji, oprócz ekspertów w dziedzinach medycyny została również zaproszona strona społeczna angażująca się w sprawy praw kobiet i opieki okołoporodowej. Nowy projekt standardu uwzględnia wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), osiągnięcia medycyny opartej na dowodach naukowych oraz doświadczenia polskie w zakresie opieki nad matką i dzieckiem. Postanowienia standardu zostały dostosowane do polskiego systemu ochrony zdrowia i prawodawstwa polskiego, ze szczególnym uwzględnieniem praw pacjenta. W opinii Zespołu przepisy projektowanego rozporządzenia nie ograniczają się wyłącznie do ciąży i porodu o charakterze fizjologicznym, tak, aby standard dotyczył wszystkich ciąż i porodów z wyraźnym wyszczególnieniem sytuacji, które wymagają zastosowania innych dodatkowych procedur. Pozwala to na uwzględnienie w jednym akcie prawnym przepisów dotyczących zarówno przebiegu ciąży jak i łagodzenia bólu porodowego, a także przepisów określających zasady organizacji pracy personelu w przypadkach szczególnych dla pacjentek i ich rodzin takich jak poronienie, urodzenie martwego lub ciężko chorego dziecka.

Projekt dostępny jest tutaj. 

Czw., 19 Kw. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel