Na poniedziałkowym posiedzeniu Zespołu ds. Społeczeństwa Informacyjnego KWRiST, członkowie Zespołu pochylili się m.in. nad oceną funkcjonowania nowych przepisów wprowadzonych ustawą z dnia 9 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych oraz niektórych innych ustaw oraz aktami wykonawczymi dot. kanałów technologicznych.
Przedstawiciel miasta Częstochowy przedstawił problemy związane z zajmowaniem pasa drogowego na kanały technologiczne. Wskazał, że rozporządzenie MC z 21.04.2015r. wprowadza regulacje w dziedzinach, które dobrze funkcjonują na wolnym rynku, a szczegółowe rozwiązania winny być określone w umowie i ustawie. Narzucanie stawek dla JST jest „powrotem do gospodarki PRL”. Największym problemem jest fakt, że rozporządzenie działa wstecz. Miasta poniosły wysokie koszty związane z budową kanałów technologicznych, a wydzierżawienie ich zgodnie ze stawkami, określonymi w ww. rozporządzeniu, jest zbyt tanie.
W odpowiedzi na argumenty przedstawiciela miasta Częstochowy, Departament Telekomunikacji MC wskazał, że głos Częstochowy jest odosobniony. Nie było do tej pory negacji rozwiązań zawartych w rozporządzaniach, które przeszły pełną ścieżkę legislacyjną (z opiniowaniem włącznie).
Przedstawiciel Związku Powiatów Polskich zauważył, że od początku były wyrażane wątpliwości co do sposobu wyliczania opłat za dzierżawę kanałów technologicznych, z uwagi na fakt, że równolegle trwały prace dotyczące opłaty za zajęcie pasa drogowego, które rodziły dużo większe skutki dla JST, korporacje skupiły się na tych właśnie, potencjalnie bardziej niebezpiecznych zapisach.
W związku z powyższym, ustalono, że w sprawie zajęcia kanałów technologicznych powołana zostanie grupa robocza Zespołu SI, w skład której wejdą przedstawiciele strony rządowej i samorządowej.