Do rozpatrzenia na najbliższym posiedzeniu Zespołu ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska skierowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce komunalnej, ustawy o samorządzie województwa oraz ustawy o samorządzie powiatowym. Proponowana nowelizacja zawiera względnie całościowe ujęcie problematyki tworzenia przez samorząd powiatowy i samorząd województwa spółek kapitałowych, poprzez wskazanie, iż poza sferą użyteczności publicznej, samorząd powiatowy i samorząd wojewódzki mogą zarówno tworzyć takie spółki, jak też przystępować do nich – jeżeli prowadzą działalność pożyczkową i doręczeniową dla małych i średnich przedsiębiorstw. Jest to zatem częściowa realizacja postulatu podnoszonego od dawna ze strony jednostek samorządu terytorialnego szczebla powiatowego i wojewódzkiego i jako taka zasługuje na poparcie.
Niestety trudno jest powstrzymać się od dodatkowego komentarza – ze strony samorządu terytorialnego do administracji rządowej i parlamentu płyną liczne wnioski dotyczące dostrzeżonych barier prawnych w sprawnym realizowaniu zadań publicznych. Można byłoby oczekiwać, że głosy takie – jako pochodzące z praktyki – będą szybko uwzględniane w postaci inicjatyw ustawodawczych. Niestety okazuje się, że zmiany na lepsze pojawiają się zazwyczaj wówczas, gdy są potrzebne dla doraźnych celów – tak jak w tym przypadku, gdy zaistniała konieczność wspierania przedsiębiorców poprzez fundusze doręczeniowe i pożyczkowe.
Dodać też należy, że odpowiedni projekt zmian w ustawach o gospodarce komunalnej, o samorządzie województwa i o samorządzie powiatowym – zgodny w całości z postulatami samorządów – zgłosiła grupa senatorów. Miało to miejsce 17 grudnia 2009 roku. Mimo upływu roku sprawa jednak nie posunęła się do przodu – termin na złożenie sprawozdania właściwej komisji senackiej po I czytaniu został wydłużony do… 31 grudnia 2010 roku…