Resort rozwoju wsi przedstawił projekt nowelizacji "Rozporządzenia w sprawie szczególnych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Gospodarka wodno-ściekowa” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii: w ramach PROW 2014-2020".
Ministerstwo przewidziało jedną zmianę. Usunięto fragment o limicie środków dla danego województwa na dany typ operacji. Ale nie dlatego, że postanowiono zlikwidować limity na województwa i przyjąć każdą liczbę wniosków. Aż tak dobrze nie będzie. Usunęto ten zapis, ponieważ wcześniej kwestię, której dotyczy uregulowano horyzontalnie w tzw. rozporządzeniu limitowym. I teraz chodzi o ujednolicenie terminu odmowy przyznania dofinansowania ze względu na przekroczenie wojewódzkiej alokacji dla wszystkich typów operacji z rozporządzenie m limitowym. Dla wszystkich wniosków termin ten będzie wynosił dwanaście miesięcy. A nie sześć, jak było w rozporządzeniu dotyczącym gospodarki wodno-kanalizacyjnej.
Dłuższe oczekiwanie na decyzję, ale większa szansa na dofinansowanie
Od momentu zakończenia naboru urzędy marszałkowskie będą zatem miały więcej czasu na ocenę złożonych wniosków. Nie pół roku, a cały rok. Z kolei dla wnioskodawców wydłużenie czasu oceny wniosków oznacza dłuższe czekanie na decyzje. Ale jednocześnie jest szansą na zmiany w liście rankingowej. Bywa bowiem, że wniosek wysoko oceniony pod względem kryteriów i mieszczący się w alokacji odpada w późniejszym terminie ze względu na wychwycone niezgodności z innymi warunkami (np. przewidzianymi w stosownym rozporządzeniu o danym typie operacji). Można więc ocenić, że jest to zmiana pozytywna, zarówno dla samorządów wojewódzkich, jak i dla gminnych.
Projekt nowelizacji rozporządzenia będzie przedmiotem opiniowania przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego. Można zapoznać się z nim tutaj .