Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kwietniowe posiedzenie Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej

Kwietniowe posiedzenie Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej fotolia.pl

Z uwagi na niezakończone konsultacje społeczne lub ponowne otwarcie uzgodnień z innymi ministerstwami tylko dwa z ośmiu projektów aktów prawnych zostały uzgodnione przez Zespół ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. W sprawach różnych poruszono za to szereg spraw istotnych z punktu widzenia powiatów.

Związek Powiatów Polskich reprezentował Starosta Brzeziński Edmund Kotecki.

Zespół pozytywnie zaopiniował projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego. Uzgodnienie Zespołu w tym przypadku jest wiążące, co oznacza, że projekt nie trafi ponownie na posiedzenie plenarne Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Kolejnym uzgodnionym projektem był projekt rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie oznaczenia systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne oraz wymagań w zakresie umundurowania członków zespołów ratownictwa medycznego. Nowelizacja dotyczy ubioru ratowników pogotowia lotniczego.

Nie udało zaopiniować się kolejnej wersji projektu ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Projekt ponownie trafił do konsultacji społecznych. Z uwag zgłoszonych przez Związek Powiatów polskich szczególnie istotna była ta dotycząca wyłączania zasad wynagradzania rodzin zastępczych i prowadzących rodzinne domy dziecka spod reżimu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu. W tym miejscu warto przypomnieć, że zasady wynagradzania tych osób zostały szczegółowo uregulowane w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Druga kwestia dotyczyła zakresu przedmiotowego ustawy i problemów z objęciem nim umów o świadczenie usług, gdzie strony rozliczają się wynagrodzeniem akordowym lub dla wynagrodzenia istotne jest osiągnięcie rezultatu. Strona samorządowa podniosła, że obecnie zarówno zakład ubezpieczeń społecznych jak i sądy powszechne w swojej praktyce orzeczniczej kwestionują fakt zawarcia między stronami umów o dzieło pomimo iż dla zamawiającego usługę liczy się przede wszystkim rezultat a stawki wynagrodzenia nie są określane godzinowo. Strona rządowa wskazała, że celem nowelizacji jest objęcie ustawą umów, co do których zachodzi przypuszczenie, że mają na celu obejście przepisów prawa pracy. Co do pozostałych uwag zgłoszonych przez ZPP strona rządowa rozpatrzy je wraz z innymi zgłaszanymi do aktualnej wersji projektu.

Kolejny projekt rozporządzenia Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań został zdjęty z porządku z uwagi na trwające konsultacje. Podobnie rzecz się miała z projektem rozporządzania w sprawie kolegiów pracowników służb społecznych oraz projektem w sprawie stażu adaptacyjnego oraz testu umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu pracownika socjalnego.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz ustawy o świadczeniach przedemerytalnych został wycofany z porządku obrad z uwagi na uwagi jakie do ostatniej wersji projektu zgłosiły Powiatowe Urzędy Pracy. Chodzi o wprowadzenie do projektu ustawy zapisu o limitacji środków Funduszu Pracy pomimo obligatoryjności zadania. Ministerstwo zgodziło się z uwagami i skierowało projekt do ponownych uzgodnień z Ministerstwem Finansów.

Projekt rozporządzenia Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w sprawie finansowego wsparcia na tworzenie noclegowni i domów dla bezdomnych został omówiony na posiedzeniu zespołu. Przedstawicielka resortu omówiła również poprawki jakie na pewno do projektu rozporządzania zostaną wprowadzone oraz uwagi Rządowego Centrum Legislacji.

W sprawach różnych pierwsza kwestia dotyczyła trybu rozpatrywania wniosku o dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze przyznawane osobom niepełnosprawnym. Przedstawicieli Ministerstwa wskazały, że dostrzegają istniejący problem. Wniosek o zmianą przepisów zostanie przeanalizowany, jeżeli wyniknie z niego potrzeba zmiany przepisów to takie prace zostaną podjęte.

W sprawach różnych przedstawiciel Związku Powiatów Polskich poruszył również sprawy map potrzeb zdrowotnych i ich wpływu na kontraktowanie świadczeń i finansowanie szpitali. Wiceminister Piotr Warczyński wskazał, że rzeczywiście mapy będą wykorzystywane przy tworzeniu planów zakupowych w NFZ. Przy okazji finansowania służby zdrowia wspomniał o planach resortu dotyczących utworzenia Funduszu Rozwoju Szpitalnictwa, którego adresatami miałaby być szczególnie szpitale powiatowe. Na razie jednak nie znamy szczegóły tego przedsięwzięcia.

Jeżeli chodzi o wydłużenie terminów dla podmiotów leczniczych na dostosowanie się do wymogów lokalowych i sanitarnych Ministerstwo obecnie zbiera uwagi z całej Polski żeby poznać skalę zjawiska oraz stan realizacji programów naprawczych.

Pt., 15 Kw. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel