Podczas kwietniowego posiedzenia Zespołu ds. Edukacji KWRiST zostanie zaopiniowany projekt rozporządzenia zmieniający rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.
Projekt rozporządzenia zakłada zmianę par. 2 ust. 2 rozporządzenia MEN z 8 sierpnia 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie kwalifikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.
Przepis ten w obecnym brzmieniu zakłada, że od roku szkolnego 2016/2017 nie prowadzi się naboru do szkół policealnych kształcących w zawodach opiekunka dziecięca i asystentka stomatologiczna.
Powodem wprowadzenie tego przepisu w kontekście opiekunki dziecięcej był wniosek ministra ds. zdrowia w tej sprawie, uzasadniony prowadzonym procesem deregulacji zawodów oraz wejściem w życie ustawy o opiece nad dziećmi do lat 3 zgodnie z którą żłobki straciły status zakładów opieki zdrowotnej i zostały przekazane do kompetencji ministra ds. rodziny.
Ustawa o opiece nad dziećmi do lat 3 obniżyła także wymagania kwalifikacyjne personelu sprawującego opiekę nad dziećmi do lat 3, wobec czego niezasadne było ograniczanie możliwości uzyskania kwalifikacji w przedmiotowym zawodzie wyłącznie do ukończenia 2-letniej szkoły policealnej kształcącej w tym zawodzie.
Projektowane rozporządzenie zakłada zaś wyłączenie z tego przepisu zawodu opiekunka dziecięca, tak aby możliwe było dalsze prowadzenie naboru na kształcenie w tym zawodzie w szkołach policealnych.
Wniosek o taką zmianę złożył minister właściwy ds. rodziny - właściwy w zakresie zawodu opiekunka dziecięca w związku z opisanymi wyżej zmianami wprowadzonymi ustawą o opiece nad dziećmi do lat 3.
Jak wskazano w uzasadnieniu projektu, z danych którymi dysponuje Ministerstwo Rodziny wynika, że zawód szkolny opiekunka dziecięca jest zawodem deficytowym i poszukiwanym na rynku pracy, w którym odnotowuje się znaczną przewagę napływu ofert pracy nad napływem bezrobotnych. Dlatego właśnie zdaniem projektodawców istnieje potrzeba utrzymania kształcenia w tym zawodzie.