26 maja 2015 roku odbyło się posiedzenie Zespołu do. Ustrojowych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Jednym z istotniejszych punktów posiedzenia było rozpoczęcie dyskusji nad kształtem samorządu w Polsce i propozycjami zmian w jego funkcjonowaniu.
Pośród zaproszonych gości byli przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na rzecz jakości demokracji i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Materiałem wyjściowym do późniejszej wymiany poglądów był dokument sporządzony przez koalicję skupiającą ok. 150 organizacji i środowisk obywatelskich, zawierający postulaty zmian służących demokratyzacji samorządu terytorialnego.
Przedstawiciele koalicji zaprezentowali główne założenia proponowanych zmian, a mianowicie:
- otwarcie samorządowego procesu decyzyjnego na obywateli poprzez np. wprowadzenie obowiązku przyjmowania przez gminy regulaminów konsultacji społecznych, wprowadzenie obowiązkowych konsultacji społecznych przy uchwalaniu budżetu gminy, wprowadzenie rozwiązań analogicznych do funduszu sołeckiego w przypadku jednostek pomocniczych w gminach miejskich, ułatwienie referendów tematycznych poprzez obniżenie wymaganej liczby podpisów,
- wzmocnienie pozycji rady, komisji rady i radnych poprzez np. wprowadzenie instytucji głosowania imiennego radnych jako zasady, wzmocnienie pozycji komisji rewizyjnej, a w niej pozycji radnych nienależących do koalicji rządzącej, zobowiązanie wójta do składania ustnych wyjaśnień oraz pisemnego sprawozdania w sprawie wykonania poszczególnych uchwał rady gminy na wniosek komisji rady, przyznanie grupie min. 3 radnych prawa inicjatywy uchwałodawczej wraz z gwarancją przeprowadzenia nad nią debaty na forum rady.
Przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego wskazywali na praktyczne aspekty (pozytywne i negatywne) zaprezentowanych pomysłów. Członkowie Zespołu zapewnili o potrzebie i wsparciu przy prowadzeniu prac nad rozwojem samorządu w Polsce oraz zadeklarowali chęć dalszej współpracy z organizacjami koalicji przy wypracowywaniu optymalnych rozwiązań w funkcjonowaniu samorządów. Zaznaczono, że przedmiotowa dyskusja jest częścią większego procesu zmierzającego do poprawy samorządności w Polsce.
Dodatkowo, podczas posiedzenia kontynuowano prace nad projektem ustawy Prawo zamówień publicznych oraz przyjęto projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw.
Następne posiedzenie Zespołu ds. Ustrojowych zaplanowano na 1 czerwca 2015 roku.