Przełom pierwszego i drugiego półrocza to czas, w którym – w wyniku ustawowego harmonogramu – Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego opiniuje propozycje zmian w podziale terytorialnym państwa. Nie inaczej jest w tym roku.
Tym razem jednak większość propozycji jest mało kontrowersyjna. Największe wątpliwości budzi włączenie do miasta Skierniewice 19,43 ha z gminy Skierniewice. Zmiana ta dotyczy bowiem terenu niezabudowanego i przeprowadzana jest przy negatywnym stanowisku mieszkańców gminy. Tyle tylko, że grunt ten jest własnością miasta Skierniewice, które woli go mieć w swoich granicach, a nie w sąsiedniej gminie…
Pozostałe zmiany granic gmin dotyczą:
· przyłączenia 4,37 ha z gminy Węgliniec (powiat zgorzelecki, województwo dolnośląskie) do miasta Gozdnica (powiat żagański, województwo dolnośląskie);
· wymiany gruntów między gminą Kobiór i miastem Orzesze (obie jednostki położone są w powiecie miłkowskim, województwo śląskie);
· włączenia do gminy Krzykosy 24,61 ha z gminy Środa Wielkopolska (obie jednostki położone są w powiecie średzkim, województwo wielkopolskie);
· włączenia do miasta na prawach powiatu Szczecin 40,93 ha należących dotychczas do gminy Stare Czarnowo (powiat gryfiński).
Interesująca operacja będzie miała miejsce w gminie Władysławowo. Z dotychczasowej gminy miejskiej stanie się gminą miejsko-wiejską. Zmiana ta jest konsekwencją kontroli Wojewody Pomorskiego, który stwierdził wadliwe prowadzenie ewidencji ludności we wspomnianej gminie.
Status miasta mają otrzymać (nie licząc Władysławowa, w którego przypadku jest to sprawa formalna) dwie miejscowości:
· Stopnica (posiadała prawa miejskie w latach 1362-1869);
· Chocz (posiadała prawa miejskie od XIV wieku do 1870 roku).
Zaplanowano również zmianę siedziby władz gminy Głusk z Lublina na Dominów.
Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy ma zostać zaopiniowany wiążąco przez Zespół ds. Ustrojowych.