Jednym z warunków stabilności sektora bankowego jest zrównoważenie okresów zapadalności aktywów i pasywów. Stan taki jest trudny do osiągnięcia w przypadku kredytów hipotecznych, gdyż okres kredytowania jest znacznie dłuższy niż terminy, na które zostały przyjęte depozyty służące finansowaniu kredytów. Problem ten ma rozwiązać wzrost popularności listów zastawnych. Wymaga to jednak zmiany przepisów.
Ministerstwo Finansów proponuje zatem w szczególności:
· ograniczenie możliwości żądania przedterminowego wykupu listów zastawnych;
· zmianę limitu emisji listów zastawnych na podstawie kredytów na cele mieszkaniowe (do 80% bakowo-hipotecznej wartości nieruchomości);
· ustalenie zasad prowadzenia testu równowagi pokrycia i płynności;
· umożliwienie udzielania przez banki hipoteczne kredytów na cele mieszkaniowe przed ustanowieniem na ich rzecz hipoteki (pod warunkiem ustanowienia zabezpieczenia);
· umożliwienie ustanowienia większej liczby powierników;
· wprowadzenie zwolnienia w zakresie poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od odsetek od listów zastawnych wypłacanych na rzecz inwestorów zagranicznych.
Projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych oraz niektórych innych ustaw został pozytywnie zaopiniowany przez Zespół ds. Systemu Finansów Publicznych.