Jedną z metod zwiększenia dostępności do świadczeń z zakresu opieki medycznej ma być rozszerzenie uprawnień pielęgniarek i położnych.
Pielęgniarki i położne posiadające tytuł zawodowy magistra pielęgniarstwa lub tytuł zawodowy magistra położnictwa będą miały prawo samodzielnie:
· ordynować określone leki oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, w tym wystawiać na nie recepty;
· ordynować określone wyroby medyczne, w tym wystawiać na nie zlecenia.
Z kolei pielęgniarki i położne posiadające co najmniej tytuł zawodowy licencjata pielęgniarstwa lub tytuł zawodowy licencjata położnictwa będą miały prawo, na zlecenie lekarza, wystawiać recepty na określone leki oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego niezbędne do kontynuacji leczenia.
Warunkiem skorzystania z nowych uprawnień będzie ukończenie kursu specjalistycznego (chyba że zakres tego kursu znalazł się w programie ukończonych przez pielęgniarkę lub położną studiów wyższych).
Szczegółowy zakres leków i wyrobów medycznych, co do których pielęgniarki będą mogły wystawiać recepty i zlecenia zostanie określony w drodze rozporządzenia przez ministra właściwego do spraw zdrowia po zasięgnięciu opinii Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Naczelnej Rady Lekarskiej i Naczelnej Rady Aptekarskiej.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw został skierowany do zaopiniowania przez Zespół ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej.