Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Projekt ustawy o OZE - wersja 6.2

Po raz kolejny do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego trafił projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii. Otrzymana wersja nosi oznaczenie 6.2, co najlepiej pokazuje trudną drogę dochodzenia do propozycji znajdujących dostatecznie dużą akceptację poszczególnych resortów i partnerów społecznych.

Projekt ustawy określa w szczególności:

-zasady i warunki wykonywania działalności w zakresie wytwarzania energii elektrycznej lub ciepła z odnawialnych źródeł energii, wytwarzania biogazu rolniczego oraz wytwarzania biopłynów;

-mechanizmy i instrumenty wspierające taką działalność;

-zasady wydawania gwarancji pochodzenia energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii w instalacjach odnawialnego źródła energii.

W rozumieniu ustawy pod pojęciem odnawialnego źródła energii rozumie się odnawialne, niekopalne źródło energii, tj. energię wiatru, energię promieniowania słonecznego, energię aerotermalną, energię geotermalną, energię hydrotermalną, hydroenergię fal, prądów i pływów morskich, energię otrzymywaną z biomasy, energię otrzymywaną z biogazu, energię otrzymywaną z biogazu rolniczego oraz energię otrzymywaną z biopłynów.

Wśród zaproponowanych rozwiązań warto zwrócić uwagę na zagadnienia dotyczące wsparcia dla mikroinstalacji rozumianych jako instalację odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 40 kW, przyłączonej do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV lub o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu nie większej niż 120 kW.

Wyznaczony sprzedawca energii elektrycznej (sprzedawca zobowiązany) będzie miał obowiązek dokonania zakupu niewykorzystanej energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii wytworzonej w mikroinstalacji:

1)      przez wytwórcę energii elektrycznej będącego osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej – z każdej instalacji;

2)      przez wytwórcę energii elektrycznej będącego przedsiębiorcą – pod warunkiem, że energia elektryczna w tej mikroinstalacji została wytworzona po raz pierwszy przed dniem wejścia w życie przepisów proponowanej ustawy albo że mikroinstalacja została zmodernizowana po dniu wejścia w życie tych przepisów.

Warunkiem zakupu przez danego sprzedawcę zobowiązanego energii elektrycznej z mikroinstalacji jest wprowadzenie tej energii do sieci dystrybucyjnej znajdującej się na terenie obejmującym obszar działania tego sprzedawcy zobowiązanego. Obowiązek zakupu będzie powstawał od pierwszego dnia wprowadzenia energii do sieci dystrybucyjnej i trwał przez kolejne 15 lat – nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2035 roku.

Przedłożony projekt ustawy może stanowić skuteczny bodziec do rozwoju energetyki odnawialnej. Pytanie tylko, czy nie będzie po raz kolejny podlegał gruntownemu przeredagowaniu.

Czw., 6 Mrz. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski