Ministerstwo Finansów stara się ograniczyć skutki zbyt późnego regulowania zagadnień dotyczących możliwości odliczenia podatku od towarów i usług związanego z wydatkami na pojazdy służbowe. Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw został sporządzony 23 grudnia 2013 roku i jeszcze tego samego dnia przekazany do zaopiniowania przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Projektowana ustawa wprowadza ograniczenia w odliczaniu podatku naliczonego w odniesieniu do wszystkich wydatków dotyczących pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony przewidzianych do użytku „mieszanego”, tj. zarówno do celów związanych z opodatkowaną działalnością gospodarczą, jak też celów prywatnych – przy czym istotna jest potencjalna możliwość takiego wykorzystania. W efekcie zakłada się, że każdy pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5t służy użytkowi mieszanemu. Resort finansów wskazuje bowiem, że wystarczy jednorazowe użycie pojazdu do celów prywatnych (np. odwiezienie pracownika z pracy) by miało już miejsce wykorzystanie „mieszane”.
Pełne odliczenie będzie przysługiwało jedynie w przypadku, gdy nie istnieje potencjalna możliwość użytku danego pojazdu dla celów prywatnych, np. gdy przedmiotem działalności podatnika jest odsprzedaż tych pojazdów, samochody nie są zarejestrowane i nie mogą poruszać się po drogach lub gdy konstrukcja pojazdu obiektywnie wskazuje na wyłączny lub prawie wyłączny użytek do działalności gospodarczej (tak będzie wówczas, gdy pojazdem jest koparka).
Projekt ustawy przewiduje również odpowiedni system zabezpieczający (włącznie z odpowiedzialnością karnoskarbową) oraz zmianą systemu korekt przy zmianie wykorzystania pojazdu pierwotnie przeznaczonego do użytku „mieszanego”.
Tryb pracy nad przesłanym projektem nie został jeszcze rozstrzygnięty.