Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Porządki w środkach przymusu bezpośredniego stosowanych przez straż gminną

Wejście w życie ustawy z dnia 24 maja 2013 roku o środkach przymusu bezpośredniego pociąga za sobą konieczność wydania nowych aktów wykonawczych, w tym dotyczącego sposobu przechowywania i ewidencjonowania środków przymusu bezpośredniego – z uwzględnieniem potrzeby właściwego zabezpieczenia tych środków.

Przedłożony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych projekt rozporządzenia w sprawie sposobu przechowywania i ewidencjonowania środków przymusu bezpośredniego przez strażników gminnych (miejskich) co do zasady powiela rozwiązania istniejące w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 2009 roku w sprawie sposobu dokumentowania faktu użycia środków przymusu bezpośredniego przez strażników gminnych (miejskich). Różnice dotyczą:

  • pominięcia przepisów dotyczących dokumentowania faktu użycia środków przymusu bezpośredniego, zakresu udzielania pierwszej pomocy i zapewnienia pomocy lekarskiej – jako znajdujących się obecnie w ustawie;
  • określenia sposobu przechowywania i ewidencjonowania siatki obezwładniającej –zaliczonej do katalogu środków przymusu bezpośredniego, którymi straż gminna może się posługiwać (ale tylko wobec zwierząt). Sposób przechowywania i ewidencjonowania siatek ma być analogiczny do sposobu postępowania z kajdankami zakładanymi na ręce;
  • wyłączenia z regulacji konia służbowego, którego w świetle obowiązujących przepisów straż gminna nie może już używać jako środka przymusu bezpośredniego.

Projekt rozporządzenia ma być przedmiotem obrad na styczniowym posiedzeniu Zespołu ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli.

Pt., 20 Gr. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski